Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

facultate

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

lorelai_sweet

facultate

Mesajde lorelai_sweet » Joi Iul 15, 2010 11:30 am

eu trec anul acesta in clasa a 12-a...st hotarata sa merg la medicina din clasa a 9-a, insa vara asta am inceput sa imi pun intrebari in legatura cu specialitatea...pana acum eram sigura ca vreau pediatrie, dar de catva timp ma gandesc serios si la stomatologie...daca sunteti studente sau aveti apropiati care urmeaza aceasta facultate, cum vi se pare? cum a fost admiterea?...s.a.
Vara se reazama pe umerii mei cu palme usoare de soare

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: facultate

Mesajde gabriela2310b » Joi Iul 15, 2010 7:58 pm

chiar daca iti doresti pediatrie e foarte posibil ca dupa terminarea celor 6 ani de facultate, cand dai examenul de rezidentiat, media pe care o ai sa nu-ti permita alegerea acestei specializari :wink:
specializarea la medicina generala e un fel de loterie. multi se aleg pana la urma cu ce prind si trebuie sa iei in calcul si acest lucru.
daca faci stomatologie termini mai repede, nu e obligatoriu sa faci rezidentiat insa daca dupa cei 6 ani iti dai seama ca nu-ti place e cam trist :wink: plus ca acum se cauta mai mult generalistii si la noi si in afara.

dana_tudor01

Mesajde dana_tudor01 » Vin Iul 16, 2010 1:12 pm

io am facut o scoala postliceala de asistente si am profesat ceva in domeniu, e drept nu in capitala, dar tot ce pot sa zic io e ca sistemul sanitar romanesc lasa de dorit la toate nivelele.
medicina, ca stare ce-ti da e ultra faina, e super, ii ajuti pe altii, ce sa zic, e chiar fain
cu medicina e super marfa daca poti sa te uschesti afara, sa faci ceva bun si calumea si sa fii apreciat :wink:
acu as vrea sa ma apuc de un curs de design vestimentar la cursuri eurocor, prin corespondenta..vreau sa imbrac oamenii, nu doar sa le fac injectii :wink:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Iul 16, 2010 1:31 pm

nici nu se compara scoala de asistente cu pseudocursurile respective :wink:

hana2

Mesajde hana2 » Vin Iul 16, 2010 4:48 pm

dana_tudor01 scrie:io am facut o scoala postliceala de asistente si am profesat ceva in domeniu, e drept nu in capitala, dar tot ce pot sa zic io e ca sistemul sanitar romanesc lasa de dorit la toate nivelele.
medicina, ca stare ce-ti da e ultra faina, e super, ii ajuti pe altii, ce sa zic, e chiar fain
cu medicina e super marfa daca poti sa te uschesti afara, sa faci ceva bun si calumea si sa fii apreciat :wink:
acu as vrea sa ma apuc de un curs de design vestimentar la cursuri eurocor, prin corespondenta..vreau sa imbrac oamenii, nu doar sa le fac injectii :wink:

Am o intrebare:
Acum cat timp ai facut aceste cursuri si cat au durat ?

dana_tudor01

Mesajde dana_tudor01 » Lun Iul 19, 2010 4:15 pm

pentru hana...
depinde de ce cursuri ma intrebi...

legat de cele sanitare, io am invatat la Şcoala Postliceală Sanitară Zalău, care e de stat, dar acu s-a mutat in sediu nou, oricum era un conflict acolo cu o alta scoala...praticulara, acu sper sa fie mai bine cu sediul nou... in general scolile postliceale sanitare dureaza 3 ani, iar unele in orase mari sunt pe langa facultatile de stat. sunt si multe particulare, dar e bine sa te interesezi la ministerul invatamantului daca-s acreditate, poate gasesti ceva in orasul tau sau aproape :wink:

legat de cele de design vestimentar de la cursuri eurocor, se pare ca astea sunt acreditate, la final iti da si o diploma recunoscuta, dar nu stiu daca o sa pot merge la bucuresti pentru asta...oricum e numai 2-3 zile o sesiune de evaluare la final, o sa trag de mine sa merg...vezi si tu pe www.eurocor.ro daca te intereseaza ceva mai light...

paliuk02

Mesajde paliuk02 » Mar Iul 20, 2010 2:02 am

sunt in anu 3 la stomatologie. Vad ca tu esti din Zalau, vrei cumva sa mergi la facultate in Cluj? Eu sunt la cluj, si iti zic sincer ca e mult mai mult de invatat decat la generala. Sunt mai multe materii. La stomatologie faci si metrii de specialitate si materiile de generala. Si nu o lua ca dupa rezidentiat nu o sa ai medie de pediatrie ( sincer pediatria se ia foarte usor) ....generala e mult mai vasta. Dupa ce termini poti sa fi ginecolog, oftalmolog....

dana_tudor01

Mesajde dana_tudor01 » Mar Iul 20, 2010 2:32 pm

sincer, io acu' simt ca trec printr-o perioada de nu stiu ce sa mai fac, unde s-o apuc, incotro, adica...
nu-s io pesimista de fel, dar nu stiu ce am acu' parca mi-e groaza de alte examene, de invatat...as sta in vacanta vre'un an... 8)
mi-e sa nu piered ritmul daca nu dau acu' la medicina...si totusi atata de invatat... :twisted:
ma tenteazaceva cursuri 'usurele...stiu, nu se compara, asta e clar, da parca am nevoie de ceva light, ca alea de la cursuri eurocor.. :mrgreen:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 20, 2010 3:45 pm

tin sa te contrazic. stomatologia este mult mai usoara decat medicina generala. chiar daca se fac materii in plus fata de cele de la medicina generala se tine totusi cont de faptul ca materiile de MG se fac la un nivel relativ superficial fata de cei de la MG, plus ca sunt multe materii de MG care la stomato nu se fac :wink:
oricum ai lua-o e mult mai simplu la stomato.
si trebuie sa iei in considerare in cazul in care optezi pentru MG si posibilitatea ca nu vei prinde la rezidentiat specializarea pe care o doresti. cunosc atatea cazuri...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 20, 2010 3:53 pm

am prieteni care au terminat si medicina generala si stomato. si ei considera ca stomato este mult mai usoara.
cat despre specializari gen gineco, ai mult de invatat. gineco si oftalmo si in general specializarile chirurgicale se iau cu cele mai mari note la rezidentiat :wink:
in legatura cu statul acasa un an: IN NICIUN CAZ sa nu faci asta. iti iesi din ritm prea tare :wink:
iar intre medicina si eurocor e distanta enorma. daca vrei sa faci ceva in viata urmeaza cursurile unei facultati care iti place, nu pierde timpul cu tot felul de cursuri. :wink:

dana_tudor01

Mesajde dana_tudor01 » Joi Iul 22, 2010 2:17 pm

da ar trebui sa ma pun cu burta pe carte cum se zice...
stau asa de greu la capitolu' mobilizare....

tineti-mi pumnii:)

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Vin Iul 23, 2010 1:29 am

Daca tot veni vorba de medicina,si eu am inceput sa ma pregatesc pentru admitere,sunt hotarata sa dau la medicina generala,si apoi mi-ar face cu ochiul oftalmo dar mai e pana atunci.
De mica am fost pasionata de "misterele" corpului uman daca pot sa zic asa,stateam si pierdeam nopti intregi uitandu-ma la documentare pe tema asta :oops: si chiar imi doresc sa merg inainte pe un drum care sa imi placa ,chiar daca e plin de obstacole.
Cat despre facultate,e una grea intr-adevar,iti doresc mult succes si sa ne auzim cu bine:)

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Vin Iul 23, 2010 1:35 am

Apropo Gabi,sper sa nu te deranjeze intrebarea mea,ai teminat ceva ce face parte din aria medicina/farmacie/stomato? ...parca am citit pe un alt topic ca ai studii in domeniu,sincer se si vede, insa am ramas putin in ceata ce si cum :D

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 10:30 am

da. am terminat si asta :P
iti doresc multa bafta. actualmente examenul de admitere nu mai e asa de greu ca pe vremuri insa facultatea este grea daca chiar vrei sa fii un medic bun.
oftalmologia este o specializare foarte frumoasa, dar iti trebuie medie mare la rezidentiat. cred ca merita orice efort ca sa poti sa profesezi toata viata ceea ce iti doresti. oricum in timpul facultatii e posibil sa-ti mai schimbi optiunea specializarii pe masura ce inveti lucruri noi.
sa nu te lasi dezamagita nici de numarul mare de ani de studiu ( pentru ca oricum si dupa terminarea facutatii si a rezidentiatului tot va trebui sa te perfectionezi continuu) si nici de salariile din romania.

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Dum Iul 25, 2010 2:43 pm

Multumesc pt incurajari.Intr-adevar sistemul de la noi e cam descurajator,insa eu una prefer sa fac ceea ce-mi place decat sa ma chinui intr-un domeniu mai "ofertant".Eu una nu ma dau in laturi de la invatat,stiu ca sacrificiile aduc si satisfactii destul de mari. :)

Următorul