Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Caut si eu un prof de germana. Sugestii?

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

adrianapetruta84

Caut si eu un prof de germana. Sugestii?

Mesajde adrianapetruta84 » Mie Apr 06, 2011 12:26 am

Ma tenteaza sa ma stabilesc in Germania si iau lucrurile pas cu pas. Problema mea mare este Germana, cu engleza ma mai descurc dar cu germana deloc. Zero barat. Ma tentau niste cursuri dar n-as vrea sa fiu in grupa cu mai multi ca nu cred ca as prinde si oricum am programul incalcit. Stie cineva vreun prof sau profa de germana bun si Bucuresti? Multumesc in avans

PS: Poate va fi o sectiune de cariera pe forumul Diva hair. Cred ca ne-ar fi de mare ajutor sa ne mai sfatuim si sa mai radem cu povesti de la munci.

pe_lucia

Re: Caut si eu un prof de germana. Sugestii?

Mesajde pe_lucia » Mie Apr 06, 2011 9:13 pm

In Bucuresti, nu. In provincie, da. Germana este o lb grea dar logica si daca stii engleza, asta te va ajuta mult. Am auzit referinte bune despre Goethe Institut. Succes!

WhiteGeisha

Mesajde WhiteGeisha » Joi Apr 07, 2011 1:21 am

Buna! Eu studiez in Bucuresti, la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, si am ca specializare B limba germana. Catedra de Germanistica are oameni de calitate aici, eu sunt din provincie si totusi nu cunosc pe nimeni care sa stie o germana cu pretentii la nivelul profesorilor universitari de aici. Si iti recomand calduros cativa dintre ei: Ioana Hermine Fierbinteanu, Ana Buculei, Ana Iroaie, Thomas Schares, Ana Burcea. Si acestia nu sunt decat cativa!

adrianapetruta84

Mesajde adrianapetruta84 » Joi Apr 07, 2011 11:35 am

Multumesc mult pentru info dar as fi vrut si niste date de contact eventual. De Goethe eu fug ca dracul de tamaie. Eu sincer am auzit numai lucruri de rau. Am avut o prietena a carei fiica facuse germana pana la B2 si fata chiar stia si facuse atentie la un liceu unde germana se mananca pe paine. S-a dus la Goethe sa dea un atestat (cred ca ZD) si au picat-o la proba orala, sfatuind-o sa faca un modul la ei. De atunci mi s-a scarbit. Stiam si eu ca Goethe era bun dar acum cativa ani.

thesmileydreamer

Mesajde thesmileydreamer » Joi Apr 07, 2011 11:52 am

S-ar putea sa am eu o solutie. Eu aveam nevoie de germana pentru job, lucru care m-a stresat destul de tare. Credeam ca engleza e de ajuns si cum nimeni din cunoscutii mei nu prea le avea cu profesorii, am luat-o la risc pe net. Am dat peste o profa si mi-a placut pentru ca lucra dupa manualele de la Goethe si dadea si fise de gramatica. In plus, explica gramatica ffff bine, facea si conversatie pe sabloane si mergea in ritmul meu. Era departe de orice idee pe care o aveam eu despre profii de germana (pe care mi-i imaginam ca pe niste mici nazisti :D ). Si materialele de la ea mi-au fost de mare folos si acum ma mandresc cu germana mea. Cred ca mai am numarul ei de telefon pe undeva dar daca vrei sa te lamuresti mai bine, intra pe site-ul ei ca sa vezi daca iti place si sa vezi si tarifele. Site-ul e Prietena ta germana. Multa bafta!

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Apr 07, 2011 4:30 pm

Eu am facut cursuri la Casa Schiller. Au profesori buni acolo!

adrianapetruta84

Mesajde adrianapetruta84 » Lun Apr 11, 2011 6:45 pm

Pana la urma am luat legatura cu profa recomandata. Parea ff amabila la telefon. O sa ajung la ea la o prima sedinta si va tin la curent, poate mai sunt si altii in situatia mea. Hai ca am inceput ziua cu bine!

FrauDe

Mesajde FrauDe » Mar Iul 02, 2013 9:09 pm

salutare !

ce ziceti de ceva autodidact ?
Cu drag va recomand un website care sa va ajute in a invata limba germana fara profesor, datorita lectiilor interactive, audio-video, teste cu raspunsurile corecte si multe altele :

http://www.invatagermana.info/ se adreseaza tuturor persoanelor care doresc sa invete limba germana de la 0 pentru a ajunge la nivelul A1 si / sau A2.

In urma insusirii cunostintelor de limba germana de pe acest site, veti avea urmatoarele

competente aferente nivelului A1 :

intelegerea si utilizarea expresiilor familiare şi cotidiene enunţuri foarte simple
prezentarea proprie si a altor persoane, putand si formula intrebari sau a raspunde intrebarilor referitoare la detalii despre persoane, ca de exemplu: unde locuiesc, ce alte persoane cunosc, ce lucruri le aparţin etc.
comunicarea intr-un mod simplu dacă interlocutorul vorbeşte rar şi clar şi este cooperant.

competente aferente nivelului A2 :

intelegerea frazelor izolate si a expresiilor frecvent utilizate in domenii de interes precum : informaţii legate de persoană şi familie, cumpărături, locuinta, activitatea profesională
comunicarea in în situaţii simple şi obişnuite, care presupun un schimb de informaţii simplu şi direct referitor la subiecte familiare şi uzuale
descrierea cu mijloace simple a formatiei profesionale, mediului inconjurator apropiat si evocarea subiectelor care corespund nevoilor imediate

mult succes !

Liebe Gruesse !
http://www.invatagermana.info/lectii-limba-germana.html
http://www.grumphy.com/

ddaas

Mesajde ddaas » Mar Feb 25, 2014 2:47 pm

Pentru cursuri de limba germana autorizate cu diploma recunoscuta in RO si UE poti incerca la Crystal Mind - http://www.limbistraine.eu/curs-limba-germana.php

Cursurile nu sunt online ci cu predare cu profesor.

IoanaFlorina23

Mesajde IoanaFlorina23 » Lun Ian 11, 2016 12:28 pm

Eu va recomand cu drag cursurile de limba germana care m-au ajutat sa-mi iau diploma de B2. Se vorbeste mult in limba germana si asta m-a ajutat ff mult.Site-ul este http://cursuri-germana-bucuresti.ro/ Mult succes!