Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

ce poti sa faci atunci cand esti mica de statura?

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

ioana0903

ce poti sa faci atunci cand esti mica de statura?

Mesajde ioana0903 » Dum Aug 09, 2009 12:15 pm

:roll: :roll: atunci cand ai o inaltime mica pt o varsta ce poti sa faci ca sa pari mai inalta??degeaba arati bine, esti slaba daca inaltimea te tradeaza...nu sunt multe fete care sufera din cauza asta dar cele care sunt nu stiu ce sa faca...ce as putea face sa par mai inalta??

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Dum Aug 09, 2009 12:53 pm

poti purta tocuri, dar nu foarte inalte pentru ca poti arata caraghios fiind mica de inaltime, pantalonii evazati lungesc picioarele, incearca sa nu incarci tinuta prea mult, nu folosi prea multe accesorii mari :)

a_carmen79

Mesajde a_carmen79 » Mar Aug 11, 2009 8:20 am

poti purta bluze de lungime medie, cu imprimeu dungat, dar dungile sa fie pe verticala. pentru a lungi, a inalta se poate face un coc in crestetul capului, sau mai sus, in functie de fizionomie.daca ai picioare scurte, poti purta pantaloni cu talie inalta si bluze a caror lungime sa nu depaseasca soldurile, deci pana in talie.pentru a lungi piciorul se poarta sandale, papuci, balerini fara bretea de jur imprejurul gleznei, ci un model cat mai decupat.

elenaioana

Mesajde elenaioana » Mar Aug 11, 2009 3:44 pm

Si eu sunt mica de inaltime (1.60m si 47 kg) dar nu-mi fac probleme pt ca am ceea ce se numeste silueta dreapta sau in forma literei H (soldurile la fel cu umerii). Daca arati asa atunci cat de cat poti zice ca arati bine si nu iesi in evidenta ca esti mica. Problemele incep daca ai alt fel de silueta...Port tocuri inalte dar nici nu exagerez pt ca ajungi sa fii dependenta de ele adica ajungi sa te vezi mica si urata fara ele :shock:
Geanta si accesoriile trebuie sa fie mici deci nu-ti lua o geanta de 1 metru latime :D cum din pacate am vazut la multe fete mici de inaltime.
Port bluze mai lungi pt ca am observat ca alea ma aluungesc si nu cele scurte, de preferinta cu decolteu in V pt ca face minuni :D :!: , blugi skinny sau fuste lejere, sacouri pe corp cu talia marcata, acum depnde si de anotimp. Coafura trebuie sa-ti alungeasca fata si parul sa fie cel putin de lungime medie. In rest, sa ai incredere in tine si sa nu te crezi inferioara altora doar fiindca esti mai scunda. Sunt atatea si atatea fete mici de inaltime dar asa dragute , ca nici nu te mai uiti ce inaltime au.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Sep 04, 2009 11:37 am

Nu e chiar asa o tragedie sa fii mica de inaltime. Fetele minione sunt mai dragute. La urma urmei nimanui nu-i place sa iasa cu o girafa la o terasa :wink: .Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si sa iti pui in evidenta calitatile fizice, folosind statura ca un atu. O fata inalta n-are cum sa devina mica, insa tu poti sa jonglezi.
Poate ca sa ai si mai multa incredere, ia-ti un Fat-Frumos de inaltime medie ( te vei simti si tu mai inalta).
Poarta pantofi cu toc sau cu platforma, iti vor da picioarelor un aspect mai alungit si vor pare mult mai subtiri ceea ce va crea iluzia unei inaltimi putini mai mari.
Mai ales vara incearca sa porti rochite cat mai lungi care sa-ti evidentieze bustul si talia si care te vor face sa pari mai inalta.
Evita materialele prea incarcate cu diverse modele sau culori sau dungile orizontale.
Poti adopta o coafura cu mai mult volum, vei castiga cativa centimetri in inaltime :wink: .
Nu in ultimul rand ai putea sa-ti pui mai mult in evidenta inaltimea ta. Nu uita ca sunt tari in care statura mica este un ideal de frumusete. Unele femei se chinuie sa fie cat mai mici. Altele indura adevarate torturi pentru a fi mai inalte.
Cu siguranta stii cazul geiselor care poarta zori, papuci cu talpa foarte inalta ( pe care evident nu i-ai putea purta ca ai fi destul de caraghioasa cu imbracamintea occidentala) insa care suporta adevarate chinuri pentru a-si mentine laba piciorului cat mai mica, deformandu-si oasele datorita unor pantofi purtati special pentru a impiedica dezvoltarea piciorului.
In Rusia mai nou foarte multe femei din diverse locuri ale lumii merg sa-si opereze picioarele indurand chinuri foarte mari pentru a le lungi. Pe langa costul extrem de ridicat al operatiilor, acestea implica si riscuri pe masura. Tot efortul pentru cativa centimetri.
Alte femei isi lungesc gatul purtand inele metalice, riscul pentru sanatate fiind major. In cazul scoaterii acestora coloana cervicala fracturandu-se.
Toate aceste lucruri duse la extrem cu siguranta nu sunt de urmat, insa putem sa invatam din ele si sa ne cunoastem mai bine si sa ne apreciem mai mult.
Cu siguranta ai alte atuuri, desi chiar nu mi se pare o mare problema faptul ca esti miniona. Daca ti-ai dori sa fii model, as mai vedea motiv de suparare, dar in rest nu ai de ce.

stefisp

Mesajde stefisp » Sâm Sep 05, 2009 9:22 pm

Imi place foarte mult ce a scris gabriela 2310b >
Sunt perfect de acord cu tine .
Cred ca un pantof cu toc si o tinuta intr-o singura culoare te-ar face sa pari mai inalta .

annushka

!

Mesajde annushka » Joi Sep 10, 2009 2:40 am

si eu sunt micuta de statura 1,56 si am 50 kg. si nu ma deranjeaza deloc asta. din contra, sa vedeti cum se uita lumea pe strada(si mai ales fetele inalte) :shock: cind ies cu sotul meu inalt de 1,96. pe linga el arat si mai micuta dar e ok . numai alea inalte ma invidiaza :evil: . cind l-am cunoscut pe sotul meu purtam mereu tocuri f.inalte acum nu mai fac asa prostie sa-mi obosesc picioarele, port tocuri medii si chiar la o plimbare trec pe adidasi. si ne sta tare bine . asa ca in primul rind trebuie sa accepti faptul ca esti micuta, sa te simti bine asa cum esti :) . fiti fericite

kyl

Mesajde kyl » Sâm Sep 12, 2009 9:43 am

Hai sa fim realiste fetelor:niciodata nu o sa fie o femeie miniona la fel de atragatoare ca una inalta,nici nu se compara.Ce putem face noi minionele este sa ne obisnuim cu ideea ca nu putem fi niciodata super sexy,decat daca ne cataram pe niste tocuri[ceea ce nu poti face oricand]si sa incercam sa ne evidentiem ce avem mai bun:iar daca nu poti purta tocuri,ia-ti gandul de a te transforma in "sexy lady",ca de crescut in inaltime-nici o sansa.Asa ca hai sa ne consolam cu ideea ca putem fi foarte dragute,dar nu si foarte sexy[decat cu ajutoare greu de carat]

stefisp

Mesajde stefisp » Sâm Sep 12, 2009 9:15 pm

kyl trebuie sa te contrazic pentru ca a fi sexi sau a te simti sexi nu tine de statura si pentru asta nu conteaza daca ai 1,80 m sau 1,50m. Madona si Sakira sunt doar 2 dintre exemple. Ambele sunt minione , sunt celebre, frumoase, puternice. Le-am dat ca exemplu pentru ca le stie toata lumea. Toate femeile la un moment dat se simt complexate intr-un anumit moment al vieti dar depinde doar de fiecare daca reuseste sau nu sa treaca peste aceste lucruri . Si totul cred ca tine de atitudine.Se poate sa fi sexi si printr-o privire,si credema ca si cele inalte au defectele lor. Avantajul lor fata de cele scunde este ca isi gasesc mult mai usor haine pe masura lor pentru ca majoritatea sunt create parca doar pentru modele si pantofi la fel. Nici eu nu sunt inalta si una din problemele mele e atunci cand trebuie sa imi caut pantofi.

kyl

Mesajde kyl » Sâm Sep 12, 2009 10:57 pm

Esti sigura ca e bine sa dam drept exemplu vedetele?Atunci nu e nevoie sa iti spun ca cele mai frumoase femei din lume sunt supermodelele,care nu cred ca sunt minione.Nu zic ca minionele sunt neatragatoare,fiecare femeie e frumoasa in felul ei,dar eu vorbesc in numele femeilor carora le mai lipsesc doar cativa centimetri pentru a arata aproape la fel de bine ca si cele pe care le admira la TV.Eu raman la parerea mea:e un dezavantaj sa fii miniona.

stefisp

Mesajde stefisp » Dum Sep 13, 2009 12:43 pm

kyl scrie:Esti sigura ca e bine sa dam drept exemplu vedetele?Atunci nu e nevoie sa iti spun ca cele mai frumoase femei din lume sunt supermodelele,care nu cred ca sunt minione.Nu zic ca minionele sunt neatragatoare,fiecare femeie e frumoasa in felul ei,dar eu vorbesc in numele femeilor carora le mai lipsesc doar cativa centimetri pentru a arata aproape la fel de bine ca si cele pe care le admira la TV.Eu raman la parerea mea:e un dezavantaj sa fii miniona.

Poate ca nu ar trebui sa varbesti ''in numele femeilor carora le lipsesc cativa centimetri '' ci doar in numele tau. Si eu sunt miniona si sigur nu toate femeile isi doresc sa fie supermodele fie ele inalte sau scunde. Si le-am dat ca exemplu doar pentru ca sunt femei cunoscute nu neaparat pentru ca sunt vedete. Eu sunt multumita de aspectul meu, nu sunt o frumusete, imi accept defectele. Tot ce am vrut sa spun a fost ca frumusetea nu este exclusiva femeilor inalte. Si cele scunde pot fi frumoase, sexi, si ''la inaltimea celor inalte''. Si nu inseamna ca daca esti scunda esti lipsita de oportunitati. Nu toate lucrurile si fiintele sunt facute pentru a fi la fel .

kyl

Mesajde kyl » Dum Sep 13, 2009 2:16 pm

Nu inteleg de ce te superi,eu doar mi-am spus parerea in ceea ce ma priveste pe mine si ma rog ,cred ca sunt si femei care tind sa arate ca si supermodelele :lol: .Eu am specificat ca fiecare femeie e frumoasa in felul ei,nu exista femei urate,doar ca unele[ca si mine]sunt mai critice cu propriul corp si vor sa fie"just perfect".Pana la urma conteaza cat de bine te simti in pielea ta[perfecta sau nu].Si eu am multe defecte,dar mi le accept[mai putin inaltimea :( ],oricum si supermodelele au defecte,dar sunt bine mascate[ceea ce putem face si noi :lol: ].

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Dum Sep 13, 2009 2:37 pm

Nu mi se pare asa o problema grava inaltimea! Am 1,66 m si pe tocuri de 10 cm ma simt fffff inalta, am norocul sa am picioarele lungi si probabil ca asta ma avantajeaza! Purtati fetelor pantaloni evazati, cu talie inalta si veti arata super! :)

kyl

Mesajde kyl » Dum Sep 13, 2009 3:20 pm

Mersi pentru sfat.Chiar esti o norocoasa ca ai picioare lungi,dar la 1,66 oricum nu esti miniona. :lol:

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Dum Sep 13, 2009 3:31 pm

Nici inalta nu sunt, dar cunosc fete de 1,50m sau 1,55m si arata foarte bine atunci cand adopta tinute potrivite! :)

Următorul