Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Trusa de remedii naturiste pentru raceala si gripa

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

MedicFares

Trusa de remedii naturiste pentru raceala si gripa

Mesajde MedicFares » Joi Oct 03, 2013 3:42 pm

O trusa utila pentru toata familia pe timp de frig, este trusa pentru raceala si gripa Hapciu.Aceasta trusa asigura tratamentul complet al infectiilor de cai respiratorii printr-un complex de preparate naturale din plante medicinale lipsite de efecte secundare.
Abordarea se face pe doua directii, tratamentul de baza - antiinfectios, antiinflamator, si cel simptomatic - antifebril, antialgic, decongestiv, antitusiv care se adreseaza intregului tablou de manifestari intalnite in infectiile respiratorii.
Trusa ofera posibilitatea unui tratament flexibil si personalizat functie de necesitatile fiecarui pacient, nefiind nevoie sa se administreze in mod obligatoriu toate preparatele simultan, ci se pot alege doar cele necesare conform evolutiei bolii la fiecare persoana in parte.
Prin tratamentul de baza este vizat efectul antiinfectios care actioneaza asupra agentilor cauzatori (bacterii, virusuri) si efectul antiinflamator asupra primelor modificari care apar la nivelul mucoaselor datorita invaziei microbiene. La acestea se adauga actiunea de imunostimulare care activeaza mecanismele naturale de aparare ale organismului.
La tratamentul de fond este obligatoriu sa apeleze toti pacientii, inca de la aparitia primelor manifestari ale bolii.
Tratamentul simptomatic vizeaza manifestarile cele mai suparatoare dintr-o raceala: febra, congestia nazala, tusea, durerile de gat, insotite de apatie, somnolenta, dureri musculare.
Dintre preparatele dedicate combaterii simptomelor se aleg doar cele necesare fiecarui pacient, in functie de manifestarile dezvoltate de acesta.

1. TRATAMENTUL DE BAZA
Pentru acest tratament trusa contine 3 tipuri de produse: ceai, capsule si tinctura. O data cu instalarea bolii, se administreaza, in functie de preferinte unul dintre cele trei produse. In formele mai severe, pentru un efect forte, recomandam utilizarea simultana a celor trei preparate:

Ceai Antiinflamator si Antiinfectios
Capsule Hapciu – Antiinflamator si Antiinfectios ce elimina disconfortul respirator
Tinctura Hapciu – Antiinflamator si Antiinfectios

2. TRATAMENTUL SIMPTOMELOR:
Febra - Ceai Sudorific ( sau Ceai ‘Scade Febra”) si Lotiune pentru frectie Hapciu
Congestia nazala – Inhalant cu uleiuri esentiale “Usureaza respiratia”

Dureri de gat – Plantusin comprimate
Tuse – Sirop Plantusin cu miere si tinctura de propolis
Produsele din a doua categorie se administreaza in functie de prezenta simptomoler.

Trusa contine cate 2 produse din urmatoarele:
Ceai Antiinflamator si Antiinfectios – 20 pliculete a cate 1.5 gr
Tinctura Hapciu – Antiinflamator si Antiinfectios – 25 ml
Capsule Hapciu – Antiinflamator si Antiinfectios - 30 capsule
Ceai “Scade Febra” - – 20 pliculete a cate 1.5 gr
Frectie “Hapciu” – 100 ml
Inhalant “Usureaza respiratia” – 10 ml
Plantusin comprimate – 30 comprimate a cate 880 mg
Sirop Plantusin cu miere si propolis – 100 ml

larissa.maria

Re: Trusa de remedii naturiste pentru raceala si gripa

Mesajde larissa.maria » Joi Oct 03, 2013 6:55 pm

Ce amuzant...Fares isi face reclama pe forumuri... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dororai

Mesajde dororai » Lun Oct 28, 2013 9:44 pm

In general nu cred ca ceaiurile, sau mai bine zis infuziile, au neaparat un efect direct asupra racelilor, in sensul ca nu contin substante care sa fie la fel de puternice ca un medicament pentru raceala.

Lichidele calde sunt insa bune si de ce sa facem din bautul ceaiului un chin, infuzand fel de fel de ierburi si plante, cand l-am putea transforma intr-un obicei placut? Am descoperit recent ceaiul "Adiere de Vara" de la d'OroTea. E putin acrisor (dar se lasa indulcit cu putina miere), puternic aromat si foarte foarte gustos. Il beau la raceala dar nu numai, e un ceai revigorant si numai buna pentru orice zi. Greu sa te saturi de el vreodata. :)

MedicFares

Mesajde MedicFares » Mie Noi 06, 2013 2:59 pm

Buna ziua.Pot sa va spun atat din experienta personala cat si a pacientilor si cunostintelor care prefera sa se trateze doar cu remedii naturale ca plantele medicinale au efecte chiar miraculoase daca sunt folosite in doze corespunzatoare.de altfel potenta unei plante este cunoscuta in fitoterapie si dozele sunt stabilite in functie de aceasta.Sa nu uitam ca o doza chiar mica dintr-o planta otravitoare poate produce chiar deces, atunci de ce nu am avea incredere si in efectul lor terapeutic.Multe medicamente sunt extrase din plante.Silimarina este extrasa din armurariu, substanta activa din digoxin este extrasa din Digitala lanata si asa mai departe.Tratamentele cu ceaiuri sau infuzii sunt traditionale si au dat rezultate de mii de ani.Oricine poate verifica urmarind sa se trateze conform unor indicatii precise doar cu remedii naturale.Ceaiul de care spuneti dumneavoastra "Adiere de vara" are un gust intens deoarece este obtinut artificial.De obicei aceste ceaiuri care sunt vandute pentru gust au audaugate in ele diversi aditivi.Ceaiul mai sus mentionat contine pe langa fructe si urmatoarele componente care apar in compozitia sa: zahar, aditivi(acid citric), clorură de calciu, aroma.Asta nu inseamna ca un ceai natural nu poate avea un gust placut.Dimpotriva as putea spune ca doar un ceai natural are un gust placut.Consumul occidentalizat a dus insa la o pervertire a gusturilor si cu cat se consuma mai multe produse obtinute cu substante artificiale cu atat apare o anumita dependenta de acel gust.Bineinteles ca fiecare poate alege ce doreste dar ca medic fitoterapeut consider ca putem oferi corpului nostru ceea ce are cu adevarat nevoie, hrana naturala pentru care sa nu mai fie necesar sa depuna un efort in plus pentru a o metaboliza si elimina.Unele substante artificiale se stie ca sunt greu eliminate din organism si ajung sa fie depuse in diverse tesuturi, dar aici e o alta tema vasta.Hipocrate, parintele medicinii spunea ca "alimentele voastre sa va fie medicamente si medicamentele voastre sa va fie alimente".

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Noi 08, 2013 9:58 pm

1001articole

Mesajde 1001articole » Lun Dec 23, 2013 3:35 pm

Slabeste in timp record fara cel mai mic efort! Noile noastre produse de slabit sunt 100% naturale si te vor convinge ca trupul sanatos si silueta armonioasa sunt cheia unei vieti fericite. Profita acum de cele mai mici preturi de pe piata! www.1001articole.ro 0730.410.783

andreea00a

Mesajde andreea00a » Lun Feb 03, 2014 6:20 pm

Din cate stiu, un produs natural care ajuta la cresterea imunitatii in anotimpul rece este uleiul de peste, iar unul dintre cele mai bune , bine-nteles,in combinatie cu ceaiurile fierbinti si o frectie zdravana avand mult mai ridicat e sanse de a indeparta raceala.

Frosty

www.frosty.ro

Mesajde Frosty » Lun Dec 14, 2015 5:54 pm

Frosty.ro topeste kilogramele, dar si preturile! O gama variata de produse te ajuta sa slabesti cat ai clipi! Tonifiezi corpul, combati efectul yoyo, arzi grasimile in mod natural, fara sa te infometezi, fara sa iti afectezi sanatatea Contact: 0730.410.783