Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Cele mai frumoase citate

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

taarraa

Cele mai frumoase citate

Mesajde taarraa » Mar Sep 01, 2009 4:19 pm

Cele mai frumoase citateM-am gandit sa deschid acest topic deoarece imi plac foarte mult citatele.De cate ori citesc o carte imi place sa notez citate care ma reprezinta sau imi plac cum suna.De aceea ar fi frumos sa scrieti fiecare un citata sau mai multe din cartile voastre preferate :)

taarraa

Mesajde taarraa » Mar Sep 01, 2009 4:34 pm

Am sa incep eu. prin cateva citate din Paulo Coelho,un scriitor pe care eu il citesc cu cea mai mare placere:
"Falsii prieteni apar in momentele grele,cu mutra plouata de "solidaritate" cu noi,dar de fapt suferinta noastra ii consoleaza pentru viata lor mizerabila"
"...si cand tu vrei ceva cu adevarat,tot Universul conspira la realizarea dorinelor tale"
"Ora cea mai intunecata este cea dinaintea rasaritului"
Si inca un citat din Mircea Eliade care imi place extrem de mult:"Atunci am inteles ca nimic nu dureaza in suflet,ca cea mai verificata incredere poate fi anulata de un singur gest,ca cele mai sincere promisiuni nu dovedesc niciodata nimic,caci si sinceritatea poate fi repetata,cu altul,cu altii ca,in sfarsit,totul se uita sau ..se poate uita"

Cam atata de la mine astept propunerile voastre in topul celor mai frumoase citate

teodora1990

Mesajde teodora1990 » Mar Sep 01, 2009 4:59 pm

oki.. imi place topicul tau pentru ca de cativa ani buni am reusit sa adun f multe citate din cartile pe care le-am citit asa ca nu stiu dak am sa ma pot limita doar la unul :lol: ...
"Sunt om si nimic din ceea ce este omenesc nu mi- e strain.Tanjesc dupa intelepciune ;Ma emotionez in fata cuvintelor turnate in forme perfecte.Invidiez geniul ,coerenta,profunzimea spiritelor mari.Ard de admiratie in fata a tot ceea ce poarta semnul infinitului"-Alice Nastase
"Nu stiam ca floarea amara a singuratatii are,daca o atingi pe obraz,sunetul unor pasi care pleaca"-Octavian Paler
"Cu banii poti cumpara un caine minunat,dar numai cu dragostea il poti face sa dea din coada"-Richard friedman
"In viata sufleteasca ,ca si in cea trupeasca,exista o aspiratie si o respiratie;sufletul are nevoie sa absoarba sentimentele altui suflet si sa si le insuseasca ,pentru a i le reda mai bogate.Fara acest minunat fenomen omenesc inima n-are viata;ii lipseste aurul,sufera si piere"-Honore de Balzac ...am sa ma opresc aici..daca nu va plac sa-mi spuneti...nu duc lipsa de citate :lol:

taarraa

Mesajde taarraa » Mar Sep 01, 2009 5:15 pm

Foarte interesante Teodora...mie una imi plac foarte mult.... ms pentru postare si esti invitata mea sa mai postezi cate vrei...imi face placere sa le citesc...si chiar am sa mi le notez undeva :*

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 8:25 pm

Imi plac citatele voastre mult...eu nu am decat un citat preferat : "Omul a devenit lup pentru om!"-e folosofie :)

sweet_sweet_kida

Mesajde sweet_sweet_kida » Mar Sep 01, 2009 8:26 pm

"Believe in dreams you love so much
Let the passion of your heart make them real
And tell all the ones you love
Anything and everything you feel" - Lacey mosley
...acesta ar fii si principiul pe care merg eu...cred cu tarie in visele mele si am grija ca cei pe care ii iubesc sa stie acest lucru cat se poate de bine

"Sorry girl but you missed out
Well tough luck that boy's mine now
We are more than just good friends
This is how the story ends
Too bad that you couldn't see,
See the man that boy could be
There is more that meets the eye
I see the soul that is inside" - Avril Lavigne
...acest citat se potriveste probabil multora dintre noi care au fost in stare sa treaca de aparente si sa pretuiasca anumite persoane pentru ceea ce sunt si nu pentru look'ul lor;)

"Is it enough to love?
Is it enough to breath?
Somebody rip my heart out
And leave me here to bleed
Is it enough to die?
Somebody save my life
I'd rather be anything but ordinary please" - Avril Lavigne
..."este indeajuns sa iubesti?" sau poate sa respiri...? NU!!! niciodata nu ne sunt indeajuns aceste lucruri!! Chiar daca stim ca uneori vom sfarsi prin a fii dezamagite, lasate cu inimile frante noi tot iubim....fiindca asta ne caracterizeaza! Iar prin modul in care o facem suntem unice :wink:

"Let down your defences
Use no common sense
If you look you will see
that this world is a beautiful
accident turbulent suculent
opulent permanent, no way
I wanna taste it
Don't wanna waste it away" - Avril Lavigne
....citatul asta chiar vorbeste de la sine...TRAIESTE'TI VIATA

"Do you believe in God
Written on the bullet
Say yes to pull the trigger
Do you believe in God
Written on the bullet
And Cassie pulled the trigger" - Flyleaf
...aceste versuri chiar m'au pus pe ganduri...daca a'tzi fii in locul ei ce raspuns a'tzi da?

"Sometimes I'm a selfish fake
You're always a true friend
I don't deserve you
'Cause I'm not there for you
Please forgive me again

I wanna be there for you
Someone you can come to
Runs deeper than my bones
I wanna be there for you" - Flyleaf
...aceste versuri le'as dedica prietenilor adevarati care mi'au fost alaturi in momentele grele.

Aceste citate mi s'au parut foarte frumoase...nu stiu voi ce parere aveti dar pentru mine inseamna foarte mult si poate ca unele [ nu neaparat cele mentionate] transmit mesaje mult mai importante decat unele carti :) Anyway....hope u'll enjoy them :)

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 8:27 pm

Eu nu prea ascult muzica ,adica nu-i patrund si versurile,doar linia melodica.

sweet_sweet_kida

Mesajde sweet_sweet_kida » Mar Sep 01, 2009 8:41 pm

Atunci cand ascult o melodie in primul rand ii ascult versurile...daca are ceva de zis atunci merita ascultata...iar daca vei fii atenta vei observa ca de obicei [99% din cazuri] melodiile rock au versuri foarte frumoase, pline de sens. Ceea ce multi considera "zgomot" este o adevarata arta :) si spre uimirea multora chiar si acel "rock infernal" ale carui cuvinte sunt greu de deslushit ascunde versuri grozave. Probabil ca de multe ori linia melodica nu este pe placul tuturor...dar cu asa versuri merita ascultate :)
SO ROCK ON :)\m/

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 8:50 pm

Avril Lavigne imi place si mie,dar eu ascult linia melodica...merg intr-o alta lume unde versurile sunt in surdina,apoi se pierd.

teodora1990

Mesajde teodora1990 » Mar Sep 01, 2009 9:07 pm

eu de obicei cand ascult muzica imi place sa-i ascult versurile...trebuie sa simt ceea ce se canta...altfel nu are rost sa mai ascult..dar e frumoasa si muzica ambientala de exemplu :)

sweet_sweet_kida

Mesajde sweet_sweet_kida » Mar Sep 01, 2009 9:14 pm

hei fetelor...deviem de la subiect...nu de alta dar pe mine ma injura taarraa....[just kidding] anyway...se vorbea despre citate....so..CITATi...ce mai asteptati? :wink:

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 9:28 pm

Aici nu injura nimeni...citate,ador toate poeziile lui Stanescu,nu am ce cita si ador din cartea lui Mircea Cartarescu "De ce iubim femeile" capitolul De ce iubim femeile :P

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Sep 01, 2009 10:21 pm

Am mai pus citate si la alt topic, nu le mai repet aici, dar pun altele.

"Tie iti place toata lumea; ceea ce e totuna cu a spune ca toti oamenii te lasa indiferent." (Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray")

"Dorinta de a stapani si dorinta de a te bucura se nimicesc una pe cealalta." (John Fowles - "Iubita locotenentului francez")

“iti construiesti casa pt o femeie, cumperi mobile pe care a ales-o ea, iti fixezi deprinderile cum le-a dorit ea. Toate planurile tale de viitor pana la moarte sunt facute pentru doi insi. A plecat de acasa, si esti necontenit ingrijorat sa nu i se intample ceva....Te strapunge ca un stilet orice aluzie despre ea si esti nebun de fericire cand, dupa greutati materiale si umilinte uneori, ai izbutit sa`i faci o surpriza care s-o uimeasca de placere. Ei bine intr-o zi vine femeia aceasta sa-ti spuna ca toate astea trebuie sa inceteze pana maine la ora 11:35, cand pleaca la gara. Femeia crede ca din aceasta simbioza sentimentala, care e Iubirea, poate sa-si ia inapoi numai partea pe care a adus-o ea fara sa faca rau restului. Nici macar un doctor nu are curajul sa desparta corpurile celor nascuti uniti, caci le-ar ucide pe amandoua...... Trebuie sa sti ca si iubirea are riscurile ei, ca cei care se iubesc au drept de viata si de moarte unul asupra celuilalt.”
Camil Petrescu "Ultima noapte ....."

Ce este muzica insasi? Ce face ea? Si de ce face ceea ce face? Se zice ca are o influenta inaltatoare asupra sufletului. Da' de unde! Prostii! E drept ca actioneaza, ba chiar actioneaza grozav asupra sufletului, cel putin in ceea ce ma priveste, dar influenta ei nu-i defel inaltatoare. Ea nici nu inalta sufletul, nici nu-l coboara, ci il atata. Cum sa-ti spun? Muzica ma face sa uit de mine insumi, de adevarata mea situatie; ea ma stramuta in alta lume, care in orice caz nu este lumea mea. Sub influenta muzicii mi se pare ca simt ceea ce de fapt nu simt, ca inteleg ceea ce nu inteleg, ca pot face ceea ce nu pot sa fac.
(L. N. Tolstoi - Sonata Kreutzer)

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Sep 01, 2009 10:28 pm

Si din cantece se pot gasi citate frumoase... Am pastrat si eu cateva...

Her violet sky
Will need to cry
Cause if it doesn't rain
Then everything will die
She needs to heal
She needs to feel
Something more than tender
Come September

~ Natalie Imbruglia

But if my life is for rent and I don't learn to buy
Well I deserve nothing more than I get
Cos nothing I have is truly mine