Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

ceaiul verde

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

maryaviorica

ceaiul verde

Mesajde maryaviorica » Mar Ian 12, 2010 6:36 pm

timp de vreo 1 am baut in fiecare zi cate o cana de ceai verde..insa de cateva luni m-am lasat deoarece incepea sa ma intzepe la inima...

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Joi Ian 14, 2010 12:09 pm

scuze, abia acum am vazut subiectul.

ceaiul verde contine cafeina. de aceea nici nu e bine sa-l bei seara. acum, depinde si cate cani pe zi ai baut. si eu beau aproape zilnic, dar nu exagerez.

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Joi Ian 14, 2010 1:15 pm

Corect!

Tiss

Re: ceaiul verde

Mesajde Tiss » Joi Ian 14, 2010 1:31 pm

maryaviorica scrie:timp de vreo 1 am baut in fiecare zi cate o cana de ceai verde..insa de cateva luni m-am lasat deoarece incepea sa ma intzepe la inima...

Mary, pentru ce l-ai baut , pentru ca-ti place gustul acestui ceai sau pentru un anumit efect al sau? Ti l-a recomandat cineva sau a fost a fost alegerea ta?

anasoltan

Mesajde anasoltan » Joi Ian 14, 2010 9:57 pm

cu ceaiul verde nu trebuie de exagerat pt ca este aproape la fel de puternic ca si cafeaua

Tiss

Mesajde Tiss » Joi Ian 14, 2010 10:08 pm

Ceaiul verde are efecte benefice, dar nu e un simplu ceai, are si contraindicatii.

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Joi Ian 14, 2010 10:10 pm

Prima data cand am baut ceai verde, era pe la ora 19. Am baut o cana mare, sa-mi ajunga. Toata noaptea nu am dormit, in plus tranpiratie abundenta, palpitatii...m-am lecuit...acum beau cu moderatie, din cescuta, ca si chinezii si numai dimineata...O perioada l-am folosit ca sa inlocuiesc cafeaua, care e mare consumatoare de calciu...

dienutza89

Mesajde dienutza89 » Joi Ian 14, 2010 11:43 pm

daca consumati ceai verde un timp insa in limitele normale o sa va ajute si sa slabiti pentru cele care au nevoie. mama a slabit cu ceai verde.

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Vin Ian 15, 2010 11:51 am

eu am simtit pe pielea mea cum m-am detoxificat cu ceai verde. cat n-am folosit, mi-au aparut cosuri si parca ma simteam mai greoaie. e foarte sanatos, dar nu trebuie exagerat.

incercati si cu ceai de guarana.

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Vin Ian 15, 2010 1:13 pm

De acord ca are si efecte benefice, dar povestea cu slabitul e pentru cele fara metabolism lent, iar legatura intre aparitia-disparitia cosurilor si ceaiul verde nu o vad...oricum, pe mine nu m-au chinuit niciodata cosurile, asa ca nu generalizez...

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Vin Ian 15, 2010 2:20 pm

cand beau regulat ceai simt detoxificarea, inclusiv la acnee. si am 37 de ani si pe mine tot ma chinuie. nu exagerat, dar macar 1-2, de samanata. OFFFF! cand nu mai beau o perioada, iar imi apare.

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Vin Ian 15, 2010 2:35 pm

Iarta-ma ca te intreb, dar nu ai un partener de viata? Cosurile vin si din dereglari hormonale generate de abstinenta, stii asta.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Vin Ian 15, 2010 10:24 pm

da mai ales de la asta

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Sâm Ian 16, 2010 4:16 pm

pt. andacristina.

as vrea eu sa fie asta motivul.

am 37 de ani, sunt casatorita de 15 ani, am 3 copii - cel mai mare fiind aproape la adolescenta. iti pot spune si ca viata noastra sexuala nu lasa de dorit nici dupa atatia ani. ar fi super daca multe cupluri ar face ce facem noi, chiar dupa atatia ani. si nu o spun doar ca sa ma laud, ci e pe bune.

oricum, repet. cat timp urmez detoxifieri, cu mancare sanatoasa, beau ceai verde si de guarana regulat, atunci nu mai am acnee. si cand merg la baie in primele zile din momentul in care incep detoxifierea, parca si are un alt miros, de parca elimin toxinele. dupa cateva zile se regleaza. nu am acnee din aia rebela, ci doar cat sa ma enerveze cateva.

am fost si la cosmetica si tot degeaba. asa ca nu e de glumit cand se vorbeste de detoxifiere. ar trebui ca toata lumea sa incerce asa ceva - fie ca are acnee sau nu. iar chestia cu sexul si acneea e un mit, in mod sigur.

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Lun Ian 18, 2010 2:30 pm

ANDACRISTINA scrie:Prima data cand am baut ceai verde, era pe la ora 19. Am baut o cana mare, sa-mi ajunga. Toata noaptea nu am dormit, in plus tranpiratie abundenta, palpitatii...m-am lecuit...acum beau cu moderatie, din cescuta, ca si chinezii si numai dimineata...O perioada l-am folosit ca sa inlocuiesc cafeaua, care e mare consumatoare de calciu...

Este tarziu la ora 19.Ceaiul verde este mai tare spre deosebire de cafea.
Ai grija si la gramaj daca nu folosesti plicuri.
Ultima oară modificat de soarele_10 pe Mie Ian 27, 2010 10:32 pm, modificat 1 dată în total.

Următorul