Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Credeti in promisiunile Lui Dumnezeu?

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

dana68

Credeti in promisiunile Lui Dumnezeu?

Mesajde dana68 » Mar Apr 13, 2010 2:33 pm

Vreau sa va arat cum s-ar traduce in viata de zi cu zi ceea ce ne promite Dumnezeu in Cuvantul Lui.Ce parere aveti?
“Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi”(Evrei 13:5)-spune Domnul Dumnezeu in Biblie .
“Intr-o noapte am visat ca mergeam pe o plaja alaturi de Domnul . Pe cer puteam vedea scene din viata mea . Pentru fiecare scena am remarcat doua randuri de urme pe nisip . Un rand erau ale mele , iar celalalt ale Domnului . Cand ultima scena din viata mi-a aparut inainte , am privit inapoia mea la urmele de pe nisip. Am observat ca de multe ori pe carare era doar un rand de urme de pasi . Am observat de asemenea ca acest lucru s-a intamplat in cele mai dificile momente din viata mea . Acest lucru m-a deranjat profund si L-am intrebat pe Dumnezeu .“Doamne , ai spus ca odata ce m-am hotarat sa Te urmez , vei merge alaturi de mine pana la capat . Dar observ ca cea mai grea perioada din viata mea a fost doar un rand de urme de pasi. Nu inteleg de ce m-ai parasit cand aveam cel mai tare nevoie de Tine .” Domnul mi-a raspuns : “Fiule te iubesc si nu te-as parasi niciodata in vremurile grele si de suferinta. Cand ai vazut doar un rand de pasi ... acele urme erau ale Mele . Atunci Eu te-am purtat in brate ! ”
Ai nevoie de siguranta ? “Domnul insusi va merge inaintea ta, el insusi va fi cu tine , nu te va parasi si nu te va lasa ; nu te teme si nu te spaimanta” (Deuteronom 31:8).
Ai nevoie de mai multa siguranta ? “Caci El insusi a zis : “nicidecum n-am sa te las , cu nici un chip nu te voi parasi ”. Asa ca poti spune cu indrazneala : “Domnul este ajutorul meu , nu ma voi teme : ce mi-ar putea face omul ?” (Evrei 13:5-6).
Odata ce te-ai hotarat sa il urmezi , astazi nu mai esti singur –Dumnezeu este cu tine !

larissa.maria

Re: Credeti in promisiunile Lui Dumnezeu?

Mesajde larissa.maria » Mar Apr 13, 2010 4:57 pm

Sorry, dar e un site despre moda, frumusete, etc......nu cred ca e nici locul, nici momentul pentru prozelitism....

dana68

Mesajde dana68 » Mar Apr 13, 2010 7:47 pm

In forum la ,,Discutii generale"mai este un subiect legat de Dumnezeu unde participi la discutii si iti spui in mod evaziv parerea.Daca nu te intereseaza acest subiect nu participa.Ramai cu moda si cu frumusetea.Nu-ti doresc vreodata in viata sa ai nevoie de promisiunile Lui Dumnezeu si sa nu sti nici macar ca ele exista.In ceea ce priveste ,,prozeletismul" las-o mai moale ca exagerezi.Am adus in discutie Biblia si credinta in Dumnezeu,nimic altceva.Ba mai mult nu te-am obligat sa crezi si nici n-as putea.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Apr 13, 2010 9:15 pm

Sorry, asta a fost senzatia mea, ca faci prozelitism...

marianirina

Mesajde marianirina » Mar Apr 13, 2010 10:57 pm

Dana, nu te supara din cauza larisei, asa e ea.......ii place sa supere lumea........
Eu una cred in Dumnezeu, am fost nascuta si crescuta intr o familie de oameni cu credinta ( fratele meu este preot) .Cred totusi ca doar oamenii foarte credinciosi si curati cu sufletul pot simti prezenta Lui.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Apr 13, 2010 11:21 pm

Sincer m-a facut sa zambesc topicul tau. No offense, e multa lume credincioasa dar chestiunea cu Dumnezeu e ca o axioma, o iei ca atare: ori crezi, ori nu crezi. Iar citatele tale suna mai mult a predica gen martorii lui Iehova. Parca ii si vad la usa cum impart carticele si incearca sa te mantuiasca.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Apr 14, 2010 7:57 am

Exact senzatia aceasta am avut-o si eu...Si nu vreau sa supar pe nimeni...

dana68

Mesajde dana68 » Mie Apr 14, 2010 9:53 am

Gabriela2310b vreau sa te dezamagesc! Ceea ce am adus in discutie ,repet, este un pasaj din Biblie,din Cuvantul Lui Dumnezeu asa cum ar putea fi perceput in viata de zi cu zi pentru cei care cred.Nu am scos in evidenta nici o religie si nici apartenenta mea la vre-una.Nu fac parte din cei care impart carticele pe la usile oamenilor!
Vorbesc in numele meu,un simplu om care citeste Biblia si caruia,Dumnezeu I s-a descoperit intr-un mod minunat si intr-o perioada de rascruce a vietii .Atunci am asteptat o interventie Divina si ea a venit.Asta m-a facut sa doresc sa cunosc mai mult despre Dumnezeu.Imi place sa spun:credinta in Dumnezeu este ca mersul pe bicicleta,citesti din Biblie,crezi,se implineste si mergi mai departe.Pentru cei ce citesc si nu cred normal ca nici nu se implineste.Ei nu fac decat sa cada mereu sub loviturile vietii.Pe ei nu are cine sa-i poarte in brate,asa cum ilustram in pasajul care te-a facut sa zambesti.

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Apr 14, 2010 2:48 pm

"Promisiunile" sunt de luat la figurat unele din ele. Credinta in Dumnezeu ne face sa ne simtim mai bine, sa Il simtim alaturi de noi, sa gasim un sprijin in El. Nu putem sa ne asteptam ca El sa faca minuni pentru noi, sa ne indeplineasca orice dorinta. Dumnezeu nu e un erou, sa ne scape de orice necazuri, incurcaturi...

dana68

Mesajde dana68 » Mie Apr 14, 2010 10:00 pm

Dumnezeul pe care L-am cunoscut eu, citind Biblia, este Dumnezeul promisiunilor implinite.Tot ceea ce a promis celor ce au crezut in El, a implinit. In 1 Ioan 5:10,,cine nu crede pe Dumnezeu Il face mincinos”.Citeste Biblia si vei vedea.
Credinta in Dumnezeu nu este numai ce spui tu,este mai mult decat atat.
Si,da,El face minuni!A facut de la inceputul vremurilor si va face pana la sfarsit tocmai ca sa se inteleaga ca El este Dumnezeul Creator,Atotputernic,Atotstapanitor etc…
Daca dorintele tale sunt dupa Voia Lui sa sti ca le implineste.
El nu este un erou! Este mult mai mult decat atat.Erou este bietul muritor care face acte de vitejie,iese in evidenta prin curaj.In schimb ,in Psalmul 32 este scris:,,De aceea orice om evlavios sa se roage Tie la vremea potrivita…Tu esti ocrotirea mea,Tu ma scoti din necaz „
Dar, ca toate acestea sa se intample trebuie sa crezi.,,Credinta vine din auzirea Cuvantului Lui Dumnezeu” si ,,credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite,o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.”In lumea aceasta se spune,, nu cred pana nu vad",cu Dumnezeu este invers,,crede si vei vedea.Citeste Evrei cap. 11 si vezi ce s-a intamplat de-a lungul timpului cu cei ce au crezut.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Apr 15, 2010 12:04 am

dana68 scrie:Gabriela2310b vreau sa te dezamagesc! Ceea ce am adus in discutie ,repet, este un pasaj din Biblie,din Cuvantul Lui Dumnezeu asa cum ar putea fi perceput in viata de zi cu zi pentru cei care cred.Nu am scos in evidenta nici o religie si nici apartenenta mea la vre-una.Nu fac parte din cei care impart carticele pe la usile oamenilor!
Vorbesc in numele meu,un simplu om care citeste Biblia si caruia,Dumnezeu I s-a descoperit intr-un mod minunat si intr-o perioada de rascruce a vietii .Atunci am asteptat o interventie Divina si ea a venit.Asta m-a facut sa doresc sa cunosc mai mult despre Dumnezeu.Imi place sa spun:credinta in Dumnezeu este ca mersul pe bicicleta,citesti din Biblie,crezi,se implineste si mergi mai departe.Pentru cei ce citesc si nu cred normal ca nici nu se implineste.Ei nu fac decat sa cada mereu sub loviturile vietii.Pe ei nu are cine sa-i poarte in brate,asa cum ilustram in pasajul care te-a facut sa zambesti.

Sa ma dezamagesti in ce sens? Am spus ca sunt citatele tale. Adica ai citat din cineva, in cazul tau din Biblie. :wink:
Cat despre Biblie sincer acum ceea ce citesti tu este o a mia varianta a unui text care nici macar in formatul original nu mai e. Continutul s-a cam pierdut de mult. Pentru a intelege cat de cat mai ales un text ce are continut spiritual ar trebui sa-l citesti in limba in care a fost scris initial :wink: si sub forma initiala. Nu pasaje, nu reminescente ale unor capitole de mult pierdute.
N-am zis ca imparti carticele la usa oamenilor ci doar ca am asociat cuvintele tale cu imaginea acelor oameni. E pur si simplu o comparatie.

dana68

Mesajde dana68 » Joi Apr 15, 2010 10:18 am

Subiectul era Dumnezeu si nu eu. Ai incercat sa gasesti o comparatie la cele spuse de mine tocmai ca sa ma asezi intr-o lumina nefavorabila avand in vedere reputatia celor mentionati.Dar sti ceva? Nu m-am suparat,asa ca sa trecem mai departe!
Crezi tu, ca Dumnezeu care faca ca toate lucrurile sa existe si sa fie intr-o ordine dumnezeiasca prin puterea tariei Lui,ar fi ingaduit ca sa se piarda sau sa fie schimbat Cuvantul Lui, mesajul catre omenire? Nicidecum! Noua ,ca oameni ne place sa gandim si sa credem asta ca sa avem o scuza.Cu totii vom da socoteala inaintea Lui pentru faptele,vorbele si chiar gandurile noastre si scuza de mai sus nu va tine,tocmai pt ca Dumnezeu are grija ca mesajul Lui sa dainuie in timp.Isus a spus,in vremea cat a trait pe pamant:,,Daca aude cineva cuvintele Mele si nu le pazeste,nu Eu il judec ;caci Eu n-am venit sa judec lumea ci sa mantuiesc lumea.Pe cine ma nesocoteste si nu primeste cuvintele Mele,are cine-l osandi:Cuvantul ,pe care l-am vestit Eu,acela il va osandi in ziua de apoi.” La sfarsitul Bibliei scrie:,,Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele,Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta.Si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrisa in cartea aceasta.(Apocalipsa22:18,19) In concluzie:,,mingea” este in terenul nostru,credem sau nu?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Apr 15, 2010 11:14 am

Cred ca ai inteles absolut gresit ceea ce am scris. De ce sa te pun intr-o lumina proasta?!
Si ti-am argumentat corespunzator vorbele mele.
Cat despre credinta sincer nu trebuie sa insirui jumatate de Biblie ca sa arati ca esti o crestina practicanta.
Cred in Dumnezeu, ma rog in fiecare zi, tin post etc. Credinta se poarta in suflet si se manifesta prin fapte, indiferent de religie.
Este o mare diferenta intre religie si credinta, intre credinta si dogma religioasa.

dana68

Mesajde dana68 » Joi Apr 15, 2010 2:24 pm

Vreau ca ceea ce scriu aici sa nu fie cuvintele mele, parerile mele ci Cuvintele Lui Dumnezeu pentru toti oamenii.Daca ti se pare ca a lasat prea mult pentru noi ,,cearta-te” cu El.
,, Cred in Dumnezeu, ma rog in fiecare zi, tin post etc. Credinta se poarta in suflet si se manifesta prin fapte, indiferent de religie.” Ceea ce spui tu aici este corect,este un inceput,este atitudinea ta fata de un Dumnezeu pe care nu-L cunosti si caruia I te inchini si fata de care ai,probabil, o oarecare teama.Repet, nu-L cunosti deoarece El ni se descopera nou din Cuvantul Lui,din Biblie. Daca tu crezi despre Biblie ceea ce ai scris in mesajul dinainte, atunci cum ajungi sa cunosti ceea ce asteapta Dumnezeu de la tine? Sti ca tot ceea ce faci tu ar putea sa fie egal cu zero daca nu este asa cum o doreste El? Ma refer aici la atitudinea inimii.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Apr 15, 2010 4:10 pm

dana68 scrie:Vreau ca ceea ce scriu aici sa nu fie cuvintele mele, parerile mele ci Cuvintele Lui Dumnezeu pentru toti oamenii.Daca ti se pare ca a lasat prea mult pentru noi ,,cearta-te” cu El.
,, Cred in Dumnezeu, ma rog in fiecare zi, tin post etc. Credinta se poarta in suflet si se manifesta prin fapte, indiferent de religie.” Ceea ce spui tu aici este corect,este un inceput,este atitudinea ta fata de un Dumnezeu pe care nu-L cunosti si caruia I te inchini si fata de care ai,probabil, o oarecare teama.Repet, nu-L cunosti deoarece El ni se descopera nou din Cuvantul Lui,din Biblie. Daca tu crezi despre Biblie ceea ce ai scris in mesajul dinainte, atunci cum ajungi sa cunosti ceea ce asteapta Dumnezeu de la tine? Sti ca tot ceea ce faci tu ar putea sa fie egal cu zero daca nu este asa cum o doreste El? Ma refer aici la atitudinea inimii.

No offense dar chiar esti comica. Eu cred ca in afara faptului ca ai invatat pe de rost cateva fragmente din Biblie, tu chiar nu intelegi ce scrie in cartea respectiva. Cat despre faptul ca nu-l cunosc pe Dumnezeu, chiar ma faci sa rad. Mi se pare chiar ca depasesti pe martorii lui Jehova care vin din usa in usa si ai impresia ca detii adevarul suprem. Da, cred ceea ce am spus despre Biblie si gandeste-te si tu ca pentru a putea intelege cu adevarat mesajul acelei carti sfinte trebuie sa o citesti in limba in care a fost scrisa initial si in formatul respectiv ( nu a mia traducere si fragmente!). Sincer parca ai fi proful de religie pe care l-am avut eu: cand iti aduce cineva un argument plauzibil te invarti in jurul cozii si-ti expui aceleasi idei intr-o alta maniera fara insa a explica ceea ce spui. :wink:

Următorul