Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

CISTITA!Cum scap de ea?

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

annamaria13

CISTITA!Cum scap de ea?

Mesajde annamaria13 » Lun Mai 03, 2010 10:06 pm

Am o problema:de 3 ani ma confrunt cu recidive ale cistitei in fiecare luna.Am luat nenumarate antibiotice dar au rezolvat problema pe moment.Am inceput sa beau tot felul de ceaiuri dar vreau sa scap de ea si as vrea ceva tratamente naturiste.Antibiotice nu o sa mai iau.Am doar 18 ani si deja am luat o gramada de antibiotice in zadar!Astept sfaturile voastre!Multumesc

larissa.maria

Re: CISTITA!Cum scap de ea?

Mesajde larissa.maria » Lun Mai 03, 2010 10:32 pm

Primul pas ar fi sa te pazesti de frig....poi conteaza igiena actului sexual, igiena genitala....

anca_florina_05

Mesajde anca_florina_05 » Mar Mai 04, 2010 2:37 am

Mai am si eu probleme din cand in cand,de obicei cand imi este frig la picioare si nu ma imbrac repede.Ma tratez cu nolicin si stau pe abur,cat suport,infuzia este din ceai de galbenele si musetel,si apoi ma ascund repede sub plapumioara,si tin o sticla cu apa fierbinte intre picioare.Leacurile astea sunt mai babesti,dar eficiente,iti zic din proprie experienta.Prefer leacurile babesti decat sa iua pastile.
Incearca si tu si o sa vezi ca e bine.

madap89

Mesajde madap89 » Mar Mai 04, 2010 11:26 am

am avut si eu cistita si stiu ce fel e...iti recomand sa folosesti numai gel intim cu ph neutru,sa bei multa apa,ceaiuri pt a curata vezica urinara si ureta...eu am auzit de la cineva de ceai de pufulitza si ghimpe,care tot asa avea probleme mereu si nu ii trecea cu nimic,insa dupa ce a incercat ceaiu asta a dat rezultate...si bineinteles k l-am incercat si eu,si nu mai am probleme,desi kteodata knd imi este frig da semne sa imi reapara dar ori beau multa apa ori imi fac un ceai si stau ff mult la caldura...si cel mai important e sa te feresti de frig...sper sa te ajute cu ceva recomandarile

sunny.days

Mesajde sunny.days » Mar Mai 04, 2010 11:32 am

Cand "esti bine" incearca o "cura" (deci mai multe zile cu Urinal/Urinex, + ceaiuri (cele indicate in cazul tau)
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

christinev

Mesajde christinev » Mar Mai 04, 2010 6:01 pm

Si eu am aceeasi problema,cel putin vara cand folosesc si aer conditionat sunt lunar cu cistita,la inceput imi trecea cu albastru de metil,10 picaturi puse pe o lingurita de zahar,de 2 ori pe zi.Cam in 2 zile nu mai aveam nimic.Acum insa nu mai reactionez la asta,am incercat cu urinal dar nu este bun de nimic,m-am indopat cu ele si degeaba.Ultima data cand am facut nu mi-a trecut decat cu nolicin(antibiotic),cam in 2 zile.
Ceva natural ce ti-as recomanda este Urinex,foarte bun de asemenea.Incearca sa porti sosete prin casa mai ales daca ai gresie pe jos..altceva nu stiu,odata ce facem se pare ca ramanem cu sensibilitate si se repeta.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Mai 04, 2010 7:05 pm

Din pacate asa e...v-ati procopsit pe veci...

geogia

Mesajde geogia » Joi Mai 06, 2010 7:35 am

Buna, si eu ma confrunt cu aceeasi problema de cand eram mica.tin minte k bunica mea imi dadea albastru de metil...bleah!dar functiona.pt mine cea mai buna metoda sa o tin la distanta este sa consum multe lichide.am incercat si antibiotice si urinex insa dupa o sapt -doua revine.asa k beau multa apa.

asa_mihaela

Locaţie: NULL

Mesajde asa_mihaela » Vin Mai 14, 2010 9:50 pm

draga mea,iti recomand cel mai simplu si mai placut remediu:sirop de afine.renunti la sucuri ,ceaiuri bei doar apa plata sau minerala in care ai adaugat sirop de afine.preventiv este bine sa pui intr-o sticla cu apa minerala putin sirop si sa o consumi zilnic. iti garantez ca nu vei mai avea probleme cu cistita.si un lucru foarte important,dupa actul sexual sa mergi la toaleta.pupici

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Mai 14, 2010 11:07 pm

Si sa te speli si inainte si dupa...cat despre siropul de afine, nu iti fa iluzii...nu scapi nici de diaree cu el, daramite de cistita... :lol:

asa_mihaela

Mesajde asa_mihaela » Sâm Mai 15, 2010 10:05 pm

eu am experimentat pe mine insusi remediul cu siropul deci vb.din proprie experienta.inainte aveam si eu probleme dar de cand beau zilnic sirop de afine am scapat.

asa_mihaela

Mesajde asa_mihaela » Sâm Mai 15, 2010 10:07 pm

am mai recomandat la cineva siropul cand avea o criza de cistita si i-a trecut,deci nu vb.aiurea

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Sâm Mai 15, 2010 10:09 pm

Nu stiu de la ce ti-a trecut, dar cu siguranta nu de la acel sirop...asta nu inseamna ca nu face bine organismului...

monto

Mesajde monto » Joi Iun 10, 2010 4:44 pm

Cistita trece cu casete cu albastru de metil! Se comanda si se prepara la farmacie!

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Iun 10, 2010 5:25 pm

Poate doar formele usoare...nu se prea scapa fara antibiotice...

Următorul