Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Sarcina nedorita

Cine nu a avut macar o data probleme in dragoste? Iti pui intrebari de genul "Ma inseala?", "M-a iubit vreodata cu adevarat", "Sa-l parasesc pentru ca.."? Daca te regasesti in descriere te asteptam sa-ti spui oful. Pe fericitele cu relatii de basm le asteptam cu sfaturi utile.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

eu_tu9030

Sarcina nedorita

Mesajde eu_tu9030 » Sâm Sep 04, 2010 7:45 pm

Buna fetelor, probabil ca deschiderea acestui subiect este destul de neasteptata dar din pacate am ajuns intr-o situatie neplacuta as zice si as avea nevoie de cateva pareri. S-ar parea ca am ramas gravida cam de vreo 11 zile.
Sunt in al doilea an de facultate, nu am un loc de munca stabil iar ai mei nu cred ca ar fii de acord cu acest copil in concluzie nu ar fii o idee prea buna sa il tin, plus ca nici nu sunt pregatita moral. :(
Intrebarea mea ar fii cum credeti ca as putea scapa de sarcina. Din cate stiu eu nu exista pastila de a doua saptamana :roll:

_VoguE_

Re: Sarcina nedorita

Mesajde _VoguE_ » Sâm Sep 04, 2010 8:08 pm

avort. nu vreau sa te judec dar ce a fost in capul tau cand nu te-ai protejat?

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Sâm Sep 04, 2010 9:00 pm

Sa spunem ca cei de la durex nu au produse chiar atat de rezistente pe cat ar trebui. Nu am luat pastila de a doua zi deoarece am considerat ca fiind inainte de ciclu sansele de a ramane insarcinata sunt destul de mici.
Surprize! Surprize! :roll:

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Sâm Sep 04, 2010 9:10 pm

oricum se mai intampla sa se rupa prezervativul indiferent de cine e produs. dar tu esti sigura ca esti insarcinata? ai fost la ginecolog?

zahari.k

Mesajde zahari.k » Sâm Sep 04, 2010 11:08 pm

in aceasta situatie avortul e singura solutie...nu e treaba mea sa comentez,e problema ta
oricum,cred ca stii si tu ca este o crima.
eu am citit pe un alt forum despre avort,fete care vroiau sa-l faca/l-au facut si am ramas socata.unele chiar isi visau copiii morti.
cred ca ar trebui sa te documentezi..

ami87

Mesajde ami87 » Dum Sep 05, 2010 12:52 am

ia-ti un test de sarcina-e cativa lei la orice farmacie- fati-l si vorbim dupa,in functie de rezultat..acum nu te putem ajuta cu nimic,intrucat nici tu nu iti cunosti inca situatia reala-si tot ce putem face e sa ne dam cu parerea..normal ca unele accepta avortul iar altele nu,si asta e un subiect delicat,unde fiecare trebuie sa ia singur decizii,nu sa asculte de x sau y..nu vreau sa par indiscreta,insa presupusul copil nu are si un tata cu care sa discuti situatia?
din cate stiam eu,oricum o sarcina se instaleaza abia in 14 zile deci simptomele-daca le ai-sunt cam timpurii...vezi sa nu fie autosugestie si "sarcina"sa fie doar in imaginatia ta..ce te face sa crezi ca esti insarcinata?
in concluzie,fa testul si revino cu noutati!

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Dum Sep 05, 2010 9:43 am

nici testele nu sunt sigure. ar merge la sigur daca ar da fuga la un medic.

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Dum Sep 05, 2010 10:05 am

ami87 nu cred sa fii mentionat undeva ca nu stiu daca sunt gravida sau nu :? , am facut un test de sarcina si a doua zi am intrat pe forum. Cu siguranta sunt insarcinata.
Ce pot spune despre tatal copilului...sa zicem ca este mai socat decat mine, cred ca ar vrea sa il pastreze dar date fiind circumstantele nu este o optiune sa-l pastrez :roll:
Iti multumesc pentru grija zahari.k dar nu cred ca voi avea astfel de probleme din cauza unui avort, singurul lucru care ma sperie sunt efectele fizice. Am inteles ca s-ar putea sa am hemoragii puternice dupa avort si dureri abdominale foarte mari.

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Sep 05, 2010 11:52 am

Daca nu esti pregatita pentru aceasta experienta, mai bine fa un avort. Si eu as face la fel in locul tau. Trebuie doar sa gasesti un medic bun.

ami87

Mesajde ami87 » Dum Sep 05, 2010 12:19 pm

ah,acum am inteles..ai spus "se pare ca am ramas"si nu ai mentionat nimic ca ai fi facut testul, asa ca am presupus ca nu esti sigura..
in acest caz,cel mai indicat e sa mergi la medic sa te interesezi despre pericolele la care te expui si la eventualele efecte pe termen lung..
pe forumuri vei gasi pareri impartite,si e si normal,depinde doar de tine cum simti tu ca trebuie sa faci...daca faci un copil pe care nu ti-l doresti si nici nu ti-l permiti acum , te va urmari toata viata..si intrebarea e daca te simti pregatita fizic,psihic si material sa intri in rolul de mama pentru urmatori 20 de ani, fara sa te sacrifici prea mult.

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Dum Sep 05, 2010 1:02 pm

elaga

Mesajde elaga » Dum Sep 05, 2010 1:32 pm

Am o prietena care a avut exact aceeasi experienta, plus un iubit cu care nu prea se intelegea, plus o fetita de cateva luni. Era hotarata sa faca avort dar Domnul a vrut altceva. Acum e fericita posesoare a doua fetite minunate. Mai gandeste-te! Nu zic ca va fi usor, dar un copil e un dar de la Dumnezeu.

http://mamasiiubita.blogspot.com/

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Dum Sep 05, 2010 2:56 pm

in general nu sunt de acord cu avortul insa are dreptate. daca nu are facultatea terminata, nu are banii necesari intretinerii unui copil mai bine sa nu-l aduca pe lume. l-ar chinui si in acelasi timp s-ar chinui si pe ea.

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Dum Sep 05, 2010 3:23 pm

pasarea.spin

Mesajde pasarea.spin » Dum Sep 05, 2010 8:56 pm

eu observ ca deja ai hotarat sa nu l pastrezi, insa daca o vei face, gandeste te ca un copil e un dar de la dzeu, o viata noua care poate ti ar da mai multa putere sa treci peste greutatile vietii, care oricum si in orice situatie apar.

Următorul