Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Tortulete (care sa nu fie torturi):D

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Axy13

Tortulete (care sa nu fie torturi):D

Mesajde Axy13 » Dum Sep 05, 2010 11:03 pm

Imi plac aniversarile, surprizele si prajiturile facute in casa.
Cu greu mai gasesti in cofetariile din Romania retete si gusturi inedite...parca tot aceleasi creme, parca tot aceleasi foi si mai ales...parca tot aceiasi aditivi. (doar anul trecut, de ziua mea, am avut parte de cel mai frumos si gustos tort din comert:D)
Imi place ideea de a pregati un tort pentru ziua cuiva, mai mult decat cea de a da comanda la o cofetarie. Stiu, cere timp, rabdare si ingrediente, dar e vorba de "nota personala", de stropul de dragoste :). Sunt genul care inca mai apreciaza aceste mici gesturi...
Ce te faci insa cand si tortul de acasa devine usor clasic, cand pentru a fi sigura de rezultat pregatesti - specialitatea casei?! La noi, specialitatea casei e tortul de mere...si intr-adevar e cel mai bun si mama vine aproape de fiecare data cu un ingredient surpriza (o nuca prajita, o stafida, coaja de portocala) - yummmy, imi va aminti mereu de ACASA si sper ca mama sa aiba puterea sa il pregateasca la fiecare reunire, ba chiar si la aniversarile nepotilor.
As vrea insa ca atunci cand voi prelua carma in bucatarie, pe langa imaginiatia mea, sa am si retete de baza delicioase si/sau inedite, de al caror rezultat sa fiu sigura (am mai incercat unele idei din reviste, dar rezultatul nu a fost pe masura imaginilor :wink: :lol: ).
Ce torturi pregatiti voi? Ce torturi ati pregatit si ati fost incantate de rezultat? Ce tort e delicios, dar arata si bine?

dienutza89

Re: Tortulete (care sa nu fie torturi):D

Mesajde dienutza89 » Lun Sep 06, 2010 12:59 am

Ai un calculator conectat la internet? Iti mai lipseste magazinul tau online, echipat special pentru tine, functioneaza non-stop. Il primesti GRATUIT impreuna cu metoda de lucru la cheie si sprijin pas cu pas. Castigi bani frumosi muncind acasa 1 - 2 ore pe zi. Detalii gasiti aici http://cosmetice-parfumuri.blogspot.com/

naughty_angel

Mesajde naughty_angel » Lun Sep 06, 2010 10:34 am

Hmm...nu pot spune ca eu pregatesc asa ceva, dar mama mea se pricepe de minune sa faca torturi diplomate. De cand eram mica nu a fost nici o aniversare fara asa ceva. Imi plac foarte mult si au un aspect tare simpatic...sunt in totalitate albe iar pentru o nota de culoare mama facea diverse figurine din fructe .
Alte prajituri mai personale....facea bezele pe care desena cu ciocolata.
Mai erau si alte prajituri dar nu stau sa le enumar si sincer nici nu-mi prea vin in minte in acest moment :)

elaga

Mesajde elaga » Lun Sep 06, 2010 2:05 pm

Pai sa vede, pe locul unu, cu coronita, se situeaza tortul de ciocolata, urmeza torul de biscuiti, o adevarata delicatesa, tortul diplomat, tortul betivan care se pragateste cu mult alcool si nu e recomndat copiilor, tortul de iaurt pe care il prefer vara pentru ca e foarte usor si racoritor si cam atat pentru moment.

http://mamasiiubita.blogspot.com/

naughty_angel

Mesajde naughty_angel » Lun Sep 06, 2010 6:32 pm

Tortul betivan?! :lol: :lol: :lol:
Chiar nu am auzit vreodata de asa un tort...sau este o denumire din familie?
Ne-ai putea da reteta?

Axy13

Mesajde Axy13 » Lun Sep 06, 2010 10:10 pm

Da, da si mie mi-a facut cu ochiul "tortul betivan" si mi-ar placea sa stiu reteta(Mai este o prajitura a carei crema contine mult rom si ciocolata si e foarte buna, banuiesc ca tortul e asemanator, asa ca...:X) Te ruuugaaam. :D
...si cel cu iaurt suna tentant. pupici!
Ataşamente
tort cioco monti 006.jpg
Vizualizat de 4108 ori

elaga

Mesajde elaga » Mie Sep 08, 2010 11:54 pm

Reteta de tort de iaurt am luat-o de aici http://bucatareselevesele.blogspot.com/ ... iaurt.html
Cel betivan este in carnetul meu de retete pe care nu-l gasesc :!: :?: :!: momentan. Acum am aflat ca-mi lipseste. Cum ii dau de urma va scriu reteta. E destul de complex si da, este cu mult rom, parca 250 de ml, daca imi amintesc exact, dar eu il fac si cu alte bauturi alcoolice, lichioruri de tot felul.

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Sep 09, 2010 12:36 pm

Reteta pe care am gasit-o pe www.pofticiosi.ro:

tort betiv
Ingrediente:
Blat: 4 oua, 150 g zahar, 30 g cacao, 30 g amidon, 100 g faina, 40 g zahar. Crema: 120 g zahar, 60 ml vin alb, 3 galbenuse, 5 foi gelatina, 250 ml smantana, 2-3 fructe de maracuja.

Dificultate: medie

Mod de preparare:

Se amesteca galbenusele cu cacao, zaharul si un plic zahar vanilat. Se bat albusele spuma tare. Se incorporeaza galbenusele usor in albusele batute, se adauga faina, amidonul si praful de copt. Se coace tortul la foc potrivit. Se lasa apoi sa se raceasca bine si se taie in doua. Fructele de maracuja se piseaza si se amesteca cu 60 ml apa si zaharul si se fierb. Se iau la o parte de pe foc si se amesteca cu vinul si galbenusele. Se pune gelatina la muiat si apoi se incorporeaza in crema. Se lasa 30 min sa se lege. Se bate smantana si 1/2 se amesteca usor cu crema. Se pune compozitia intre blaturile de tort iar deasupra se decoreaza cu frisca oprita.

Poate reteta asta o cautati.

De obicei de ziua mea prefer tort de frisca sau de ciocolata. La noi se cumpara torturile, nu stam sa le facem.

elaga

Mesajde elaga » Joi Sep 09, 2010 7:16 pm

Anna, reteta mea difera mult. Promit sa o postez imediat ce gasesc carnetelul buclucas.

Axy13

Mesajde Axy13 » Sâm Sep 11, 2010 9:44 pm

Multumesc pentru noile retete! (tortul cu iaurt e foarte elaborat :roll: ) Elaga, sper sa iti gasesti carnetul cu retete, atat pentru "tortul betivan", cat si pentru celelalte retete si sugestii. Astept cu nerabdare detalii. :D

elaga

Mesajde elaga » Lun Sep 13, 2010 9:37 pm

Am gasit carnetuuuuuuul
Tort betivan
Blat10 oua
11 lg zahar
10 lg pesmet
12 lg nuca macinata mai mare
1 lg cacao
Sirop
300 g zahar
1 cana apa
250 de ml rom
Crema
400 g unt
5 galbenusuri
10 lg de zahar
6 lg cacao
100 g ciocolata
1 lg ness
Prepararea blatului. Albusul se bate spuma cu 6 lg de zahar, galbenusul cu 5 lg pana isi dubleaza volumul. Se amesteca incet cele doua compozitii si se toarna restul ingredientelor in ploaie. Forma rece se unge cu ulei si se tapeteaza cu faina. Se coace la cuptorul preincalzit. Eu il coc la 180 de grade cam 30 de minute.
Prepararea siropului. Se fierbe apa cu zaharul, se lasa la racit si se adauga romul.
Prepararea cremei. Se fierbe apa cu zaharul, cacao, ciocolata pana se omogenizeaza. Se lasa la racit, amestecand din cand in cand. Cand s-a racorit punem galbenusurile unul cate unul amestecand. Lasam sa se raceasca bine si punem cate o lingura in untul (batut cu mixerul cam doua minute) pana incorporam toata cantitatea. La urma adaugam ness-ul.
Pont. Untul trebuie sa fie la temperatura camerei, altfel nu se bate.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Sep 14, 2010 3:39 pm

Pare f. bun...si cu multa crema, cum le place alor mei...o sa-l fac de ziua mea...daca mai e vreun secret, spune-l, sa nu dau chix... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

elaga

Mesajde elaga » Mar Sep 14, 2010 4:33 pm

Larissa, am trecut tot ce trebuie. Atentie la incorporarea ingredientelor in unt. Acolo ai nevoie de rabdare. Iar la blat la fel, le amesteci cu grija. Nu te grabi! Blatul iese mai gustos daca lasi nucile mai mari. Insiropeaza-l bine pentru ca are tendinta sa se usuce din cauza pesmetului. Ia uita ca am mai gasit cateva. Succes!

Axy13

Mesajde Axy13 » Lun Sep 20, 2010 12:55 am

Ce ma bucur ca ai gasit caietul, ca am primit si noi reteta! Da, e tare tentant si pare gustos - bun, tortul asta betiv.
Larissa, astept impresiile, eu nu cred ca am sanse sa il fac pana de sarbatori.

elaga

Mesajde elaga » Lun Sep 20, 2010 9:59 pm

Larisa vreau si eu sa stiu rezultatul. Ai grija cat mananci sa nu devii vesele fara voie. :D

Următorul