Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ceva iti opreste somnul!

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

popa.alexandra

Ceva iti opreste somnul!

Mesajde popa.alexandra » Dum Oct 03, 2010 5:43 pm

Ti s-a intamplat sa te pui, seara, in pat si sa nu poti adormi? Ai descoperit motivul? E posibil sa fie din cauza cinei pe care ai luat-o cu cateva ore inainte. Iata cateva alimente care trebuie sa lipseasca din alimentatia ta, dupa 6 seara: cofeina, branza veche, mancarurile picante, alimentele procesate si semiprocesate, alcoolul, ciocolta cu lapte si ceaiul de ginseng. Recunoaste! Mananci ceva din toate aceste alimente interzise? :)

mary_mady

Re: Ceva iti opreste somnul!

Mesajde mary_mady » Dum Oct 03, 2010 6:32 pm

din alimentele enumerate seara dupa 6 consum....alcool cateodata,adica de cele mai multe ori cand stam noaptea si jucam reme beau ori un pahar de vin cu suc normal,ca simplu ma gasesti la spital ca nu-mi place sa beau cel putin in public rareori sa servesc ceva,dar consum asa ca o cantitate sa zic-pe luna o sticla de crema de whisky.....

gHelena

Mesajde gHelena » Dum Oct 03, 2010 7:22 pm

Ma aflu de multe ori in situatia despre care ne vorbesti tu. Din pacate insa, nu alimentele pe care le consum la cina imi opresc somnul, ci gandurile, stresul, experientele de peste zi. Daca ai remedii si pentru aceste cauze, ti-as fi foarte recunoscatoare.
Elena Gherasim

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Lun Oct 04, 2010 9:11 am

Ma tem ca factorilor pe care tu ii enumeri, Helena, nu le gaseste nimeni leac, ca sa zic asa. Ganduri, suparari, dezamagiri are toata lumea, insa depinde de fiecare in parte cum le dozeaza psihic. De ce ai ganduri? De ce te nemultumeste ceva? Pentru ca nu ai rezolvari la respectivele probleme, pentru ca incerci din rasputeri sa iasa cat mai bine, nemultumindu-te cu putin. Asa sunt si eu, si el, si ea, fiecare dintre noi. Poate daca ti-ai acorda mai mult timp tie pentru a te autoanaliza, ti-ai da seama ca e foarte important sa stii sa iti dozezi gandurile. Asta numai tu poti reusi. Nimeni din exterior nu te poate ajuta. Nici macar un psiholog.

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Oct 04, 2010 1:29 pm

Eu beau Cola/Pepsi seara inainte de culcare si dorm bustean. Altceva nu mananc din cele enumerate acolo. In schimb am avut probleme cu adormitul daca m-a ingrijorat ceva sau daca au fost schimbari de vreme.

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Mar Oct 05, 2010 8:43 am

Stii si tu ca aceasta Cola contine cofeina care nu este foarte recomandata inainte de culcare. Se pare ca tu esti exceptia de la regula. Acum nu simti, dar mai tarziu se va cunoaste nerespectarea aumitor reguli alimentare, ca sa spun asa. :)

Ranya32

Mesajde Ranya32 » Sâm Oct 23, 2010 1:48 am

si eu beam cola dupa ora sase seara,cam 3 pahare,pentru ca nu pot sa fumez "in gol",si uneori dureaza si 1 ora pana adorm,plus ca de vreo cateva luni nu pot sa ma culc decat la 3-4 dimineata,si cand ma trezesc sunt foarte obosita si de-abia ma dau jos din pat.de cateva zile,la recomandarea doctorului,iau multivitamine si calciu,si de frica sa nu ma ingras de la vitamine incerc sa tin un fel de regim alimentar.Am observat ca ma simt mai bine.In schimb prietenul meu are probleme cu somnul,se trezeste la 8 dimineata si uneori imi strica si mie somnul.stiti ceva remedii ,ceaiuri,ca sa doarma mai mult ...CA MA DISPERA! :evil:

elaga

Mesajde elaga » Sâm Oct 23, 2010 11:13 pm

Nu consum nimic dintre cele enumerate. Poate doar un pahar de vin. Dar acesta mă adoarme instantaneu. :D

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Lun Oct 25, 2010 12:56 pm

Yousn, probabil grijile au o mare parte din vina. Si prietenul tau are la fel cum fiecare avem. Iar acestea ii rapesc cele mai bune perioade in care mintea se poate odihni. Astfel, el se trezeste atat de devreme fara scop. Trebuie mers la un doctor, psiholog pentru un sfat. Nu suntem noi in masura sa sfatuim in acest caz.

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Oct 26, 2010 8:41 pm

Barbatii au nevoie de mai putin somn decat femeile.

Ranya32

Mesajde Ranya32 » Mie Oct 27, 2010 2:38 am

problema e ca foarte multi ani el a avut un program de trezire la 7-8 ,si chiar daca doarme la 3 dimineata tot pe la 8 se trezeste.Eu il inteleg,dar ma gandeam ca poate stiti ceva plante,ceaiuri solutii pt dormit,pentru ca i-ar fi si lui bine sa se odihneasca mai mult. P.S :Bine ca nu sforaie deloc! :D

gHelena

Mesajde gHelena » Joi Oct 28, 2010 5:55 pm

Un ceai caldut sau o cana de lapte baute cu o ora inainte de somn, il vor ajuta sa adoarma mai repede. Daca si-a format acest program de somn, ii va lua o perioada sa se acomodeze cu un altul. Ai incercat sa ii faci un masaj inainte de somn? Il va relaxa si asa veti petrece si voi clipe frumoase.
Elena Gherasim

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Dum Oct 31, 2010 12:45 pm

La ideea masajului nu m-am gandit. Desi, trebuie sa recunosc ca e una din cele mai bune cand vine vorba de relaxare :)

gHelena

Mesajde gHelena » Mie Noi 03, 2010 11:55 am

Elena Gherasim

dana68

Mesajde dana68 » Mie Noi 03, 2010 6:21 pm

"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

Următorul