Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Sinuciderea este o solutie?

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

krys_amore

Sinuciderea este o solutie?

Mesajde krys_amore » Lun Oct 04, 2010 4:10 pm

majoritatea dintre noi au trecut printre momente grele in viata in care intr-o clipa gandurile au zburat neconstiicios catre sinucidere.multe poate nu pot recunoaste acest lucru sau nu vor,dar indiferent de situatie nu trebuie sa lasam aceste ganduri negre sa puna stapanire pe noi.astept parerile voastre.
krystyne

_VoguE_

Re: Sinuciderea este o solutie?

Mesajde _VoguE_ » Lun Oct 04, 2010 5:59 pm

in niciun caz. consider ca cei care isi pun capat zilelor cand dau de o problema sunt niste persoane slabe.

mary_mady

Mesajde mary_mady » Lun Oct 04, 2010 6:09 pm

nu si chiar nu ii inteleg pe cei care aud ca se sinucid ca au divortat,ca iau parasit iubitele..........are balta destul peste........si eu sincera sa fiu la nervi m zis ca mai bine mor sau ceva de genul dar nas fii in stare sa ma sinucid NICIODATA ESTE CEA MAI MARE LASITATE,ca viata ne da si greutati si bucurii.........nu??

elaga

Mesajde elaga » Lun Oct 04, 2010 10:39 pm

Krys amore, deschizi niste subiecte tare ciudate. Sinuciderea sa fie o solutie la ce? Sinuciderea e fuga finala, egoista si lipsita de orice interes pentru persoanele care plang in urma. Nu ma refer aici la persoanele bolnave.

gHelena

Mesajde gHelena » Lun Oct 04, 2010 10:44 pm

Sinuciderea nu este nici o solutie, nici o scapare, nici macar o dovada de lasitate. Este o dovada a faptului ca esti egoist si ca dragostea celor din jur nu iti ajunge, ca sa nu mai vorbim de sentimentele tale - inexistente. Cand iubesti nu ii poti face rau celui drag, cu atat mai mult sa ii furi bucuria de a-ti fi alaturi si de a nu se simti singur.
Elena Gherasim

pasarea.spin

Mesajde pasarea.spin » Mar Oct 05, 2010 9:10 am

IN PRIMUL RAND, SINUCIDEREA ESTE UN PACAT. IAR CEI CARE CAUTA SINUCIDEREA AR TREBUI SA CONSULTE UN PSIHOLOG, ACASTA FIIND O BOALA GRAVA.

sunny.days

Mesajde sunny.days » Mar Oct 05, 2010 9:42 am

Ultima oară modificat de sunny.days pe Mar Oct 05, 2010 3:31 pm, modificat 1 dată în total.
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

krys_amore

Mesajde krys_amore » Mar Oct 05, 2010 11:25 am

(Krys amore, deschizi niste subiecte tare ciudate. Sinuciderea sa fie o solutie la ce?).
draga elaga daca subiectele mele consideri ca sunt ciudate dc mai raspunzi la ele,eu nu fac decat subiecte care le intalnim in viata de zi cu zi nu neaparat la noi in familie ci in general.Nu doresc decat ca noi cele care suntem pe acest forum sa ne ajutam intre noi,poate chiar cineva are nevoie de un sfat de o incurajare dc sa nu-i ajutam?asa ca dragele mele daca vi se par ciudate aceste subiecte nu mai raspundeti.va pup
krystyne

krys_amore

Mesajde krys_amore » Mar Oct 05, 2010 11:30 am

iti multumesc sunny.days si sper sa nu mai treci niciodata prin acele momente ci sa te gandesti ca viata este frumoasa si trebuie sa infruntam acele ganduri negre care nu fac altceva decat sa ne duca in pacat.te pup si sa ai grija de tine. :D
krystyne

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Mie Oct 13, 2010 12:40 pm

O solutie catre ce? Catre Iad? Poate. E dovada de egoism acest act. Nu te intereseaza ce lasi in urma, nu iti pasa decat ca tu sa scapi de ceea ce te macina. Oare nu am putea mai mult de atat??

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Oct 13, 2010 3:04 pm

Ma gandesc ca poate fi in multe cazuri un act de santaj o amenintare cu sinuciderea. Sau uneori ne imaginam cum ar reactiona cineva care s-a purtat urat cu noi in fata unei astfel de situatii, pe care o vedem ca pe o pedeapsa pentru el. Insa mai bine ramanem doar la a imagina un astfel de scenariu, din orice motive avem, inclusiv o mare suferinta. Mai tarziu putem regreta si nu ne mai putem intoarce la viata...

Danababy

Mesajde Danababy » Sâm Noi 06, 2010 3:48 pm

Da,eu cred ca este o solutie cind iti dai seama ca nu ai pentru ce sa traiesti.Si cind zic "pentru ce" ma gindesc si la "pentru cine".Daca nimanui nu ii pasa de tine,daca nu mai ai nici macar o singura ruda in viata,daca realizezi ca nu ai nici un motiv pentru care sa traiesti si daca iti dai seama ca nu stii de ce existi pe Pamint, atunci sinuciderea este o solutie.Doar pentru ca este crestineste sa nu te sinucizi asta nu inseamna ca trebuie sa te chinui in fiecare zi sa traiesti.Locul si timpul in care traim ne face pe multi dintre noi sa fim debusolati si nefericiti pentru ca nu gasim raspunsul la multe intrebari.

dana68

Mesajde dana68 » Sâm Noi 06, 2010 7:05 pm

Sper ca nu esti tu personajul ce se regaseste in exemplul de mai sus.Daca da,spune-ne!Vom incerca sa te ajutam.
E trist daca un om ajunge intr-o astfel de situatie.Dar asta nu inseamna ca s-au terminat solutiile.
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."