Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ati renunta la voi pentru iubire?

Cine nu a avut macar o data probleme in dragoste? Iti pui intrebari de genul "Ma inseala?", "M-a iubit vreodata cu adevarat", "Sa-l parasesc pentru ca.."? Daca te regasesti in descriere te asteptam sa-ti spui oful. Pe fericitele cu relatii de basm le asteptam cu sfaturi utile.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

psiho_lore

Ati renunta la voi pentru iubire?

Mesajde psiho_lore » Dum Ian 09, 2011 3:42 am

Sunt impreuna cu un italian si locuiesc in Italia de aproape doi ani.Am crezut ca voi reusi relativ usor,iubindu-l,sa trec peste tot ceea ce a trebuit sa las in urma.Poate nu aveam mult,dar nici putin..Am terminat facultatea in Rom,iar aici imi este aproape imposibil sa profesez(poate peste alti trei ani,cand voi cunoaste limba perfect),aveam o casa a mea pe care am lasat-o goala,cativa amici,sa nu vorbesc de limba natala,mancare..etc.Aici,in afara de el cu care stau f bine,mama,catelul si pisica...ar trebui poate sa fiu fericita asa,nu?El vad ca face tot posibilul sa nu-mi lipseasca nimic,imi face toate mofturile,imi intelege starile de tristete..Si totusi...ma simt straina si mi-e teama ca am sa-l ranesc intr-o zi, poate chiar renuntand si la sentimentele mele,nereusind sa ma simt ca acasa...E stupid?!Voi cum vedeti lucrurile,sau cum ati proceda?

taarraa

Re: Ati renunta la voi pentru iubire?

Mesajde taarraa » Dum Ian 09, 2011 2:13 pm

Sincer cred ca viata ta si fericirea ta este mai importanta decat orice.Daca fericirea ta nu este acolo ....nu cred ca are rost.
E pacat sa faci compromisuri care nu-ti aduc fericirea.Cred ca in viata e bine sa faci ceea ce simti ....si sa mergi acolo unde esti fericita ...sa-ti urmezi visele.Eu merg pe ideea ca atata timp cat o iubire te deviaza de la drumul tau ...nu merita.
In viata e bine sa fii si un pic egoist pentru ca nimanui nu-i pasa de viata ta mai mult decat ar trebbui sa-ti pese tie.Pana la urma suntem pe cont propriu pe lumea asta...oamenii vin si pleaca din viata noastra...daca nu facem noi ce e mai bine pt fericirea noastra ,nu o sa faca nimeni.Fa ce simti ...pentru ca mai tarziu o sa-ti para rau

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Ian 09, 2011 2:50 pm

nu inteleg de ce trebuie sa astepti cativa ani pentru a putea profesa. daca te straduiesti putin, poti invata italiana in cateva luni (chiar la un nivel avansat). poti incepe prin a profesa eventual in alt domeniu, insa te va ajuta sa inveti limba mai bine fiind in contact cu oamenii. inscrie-te la cursuri de limba italiana, vei cunoaste acolo alte persoane si viata iti va deveni mai usoara facandu-ti prieteni.
in romania aveai o cariera? sau iti pare rau doar dupa casa si cei cativa prieteni.
niciun inceput nu e usor. insa trebuie sa vrei sa faci ceva in viata. daca el te intelege si te sustine, cu siguranta te va ajuta sa-ti faci si prieteni, sa inveti limba, sa-ti gasesti un job.
in ce limba vorbesti cu el? incearca sa vorbesti cu el, cu familia lui, vecinii etc doar in italiana. uita-te la programe tv care au si subtitrare. cumpara-ti carti, cv-uri si pune-te pe invatat.
incearca sa te inscrii la un master acolo daca ai terminat deja facultatea si crezi ca e prea greu sa te angajezi. faptul ca vei avea o diploma oferita de statul lor va fi un plus pentru tine. capul sus si bafta!

zahari.k

Mesajde zahari.k » Dum Ian 09, 2011 11:19 pm

foarte incurajator mesajul tau,Gabriela.
Din cate imi dau seama esti genul care atunci cand isi propune un lucru,face tot posibilul sa-l duca la indeplinire:p.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Ian 09, 2011 11:41 pm

merci, esti draguta. mie personal mi se pare mult prea scurta viata asta pentru a ne permite sa pierdem vremea. din pacate de multe ori poate nu avem resursele necesare sa ne atingem toate telurile, insa trebuie sa ne straduim sa ajungem acolo unde ne-am propus.

psiho_lore

Mesajde psiho_lore » Lun Ian 10, 2011 2:10 am

gabriela2310b scrie:nu inteleg de ce trebuie sa astepti cativa ani pentru a putea profesa. daca te straduiesti putin, poti invata italiana in cateva luni (chiar la un nivel avansat). poti incepe prin a profesa eventual in alt domeniu, insa te va ajuta sa inveti limba mai bine fiind in contact cu oamenii. inscrie-te la cursuri de limba italiana, vei cunoaste acolo alte persoane si viata iti va deveni mai usoara facandu-ti prieteni.
in romania aveai o cariera? sau iti pare rau doar dupa casa si cei cativa prieteni.
niciun inceput nu e usor. insa trebuie sa vrei sa faci ceva in viata. daca el te intelege si te sustine, cu siguranta te va ajuta sa-ti faci si prieteni, sa inveti limba, sa-ti gasesti un job.
in ce limba vorbesti cu el? incearca sa vorbesti cu el, cu familia lui, vecinii etc doar in italiana. uita-te la programe tv care au si subtitrare. cumpara-ti carti, cv-uri si pune-te pe invatat.
incearca sa te inscrii la un master acolo daca ai terminat deja facultatea si crezi ca e prea greu sa te angajezi. faptul ca vei avea o diploma oferita de statul lor va fi un plus pentru tine. capul sus si bafta!

:) Ma regasesc in convingerile tale,insa pt mine nu se pune problema limbii italiene la nivel conversational,chiar stau destul de bine.Domeniul pe care l-am absolvit,si anume psihologia,este mult mai complicat si mai avansat decat in Rom(chiar daca nu am absolvit o la o facultate oarecare,ci unde s-a inatat destul).Am spus cativa ani,pentru ca numai un an inainte de a profesa se face o perioada de practica specializata(ei facultatea de ps o au direct pe specializari,la noi e generala...lucru care ma incurca destul de rau :( );dupa partea practicii,urmeaza un examen de stat,cu trei probe scrise si una orala, foarte serios,care cu siguranta imi poate creea probleme(este vorba de materiile din cei 5 ani studiati la ei pe vechiul sistem,mult mai bine aprofundate si un an in plus ca avantaj...sa nu mai spun de termenii specifici,etc).In Rom,acest examen nu exista ,decat un asa-zis interviu despre perioada in care ai fost supevizat...sa nu mai spun ca fata de ei,suntem departe.In fine...ideea e ca nu sunt o lasa,chiar daca mai cedez uneori..e uman.Masterul aici nu are mai deloc insemnatate...de obicei se intra in scoli de specializare care dureaza 4 ani.Asadar,ei fac noua ani de scoala,abia apoi se pot declara cu fruntea sus psihologi.Numai la noi e totul posibil chiar si dupa ce se iese de
pe bancile facultatii :) Da,dar macar aici un psiholog angajat la stat castiga intre 40-6000 euro pe an.Oricum,pot sa spun ca randurile tale mi-au dat putin elan...stiu ca e nevoie de multa rabdare,dar nimic nu e imposibil.Deocamdata macar sa incerc altceva,chia rsi voluntariat,macar pt socializarea care imi lipseste foarte mult.Multumesc pentru incurajari!

psiho_lore

Mesajde psiho_lore » Lun Ian 10, 2011 2:14 am

Corectie in privinta salariului unui psiholog:40-60.000...deci in jur de 5000 pe luna,iar daca are si cabinet privat..Ma rog..am corectat,doar ca sa nu se inteleaga gresit.

psiho_lore

Mesajde psiho_lore » Lun Ian 10, 2011 2:30 am

taarraa scrie:Sincer cred ca viata ta si fericirea ta este mai importanta decat orice.Daca fericirea ta nu este acolo ....nu cred ca are rost.
E pacat sa faci compromisuri care nu-ti aduc fericirea.Cred ca in viata e bine sa faci ceea ce simti ....si sa mergi acolo unde esti fericita ...sa-ti urmezi visele.Eu merg pe ideea ca atata timp cat o iubire te deviaza de la drumul tau ...nu merita.
In viata e bine sa fii si un pic egoist pentru ca nimanui nu-i pasa de viata ta mai mult decat ar trebbui sa-ti pese tie.Pana la urma suntem pe cont propriu pe lumea asta...oamenii vin si pleaca din viata noastra...daca nu facem noi ce e mai bine pt fericirea noastra ,nu o sa faca nimeni.Fa ce simti ...pentru ca mai tarziu o sa-ti para rau

Astfel am gandit cativa ani buni,dupa o mare dezamagire..un divort.Totusi,pana l-am intalnit pe el si lumea s-a intors pe dos din nou..sau,poate a revenit pe linia dreapta. :? In fericire absoluta eu nu cred..doar in momente de maxima placere sau bucurie.Tind totusi sa cred ca de undeva,dintr-un ungher ascuns al mintii sau ajutata de voi, se va ivi si raspunsul meu.Acum stiu doar ca sunt putin dezamagita si debusolata.....si mai stiu ca daca voi decide acum sa plec,voi suferi mai mult decat daca as ramane..nu numai din cauza sentimentelor,ci si al faptului ca as avea probabil impresia ca inca n-am incercat suficient.

sunny.days

Mesajde sunny.days » Lun Ian 10, 2011 2:42 pm

La multi ani, tuturor! :) :) un an nou cat mai bun, cu multe bucurii si impliniri :) La multi ani, psiho_lore :)

Nu esti suficient de fericita alaturi de iubitul tau? :? El ce spune, cum iti sustine dorintele tale de a face ceva acolo?
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

psiho_lore

Mesajde psiho_lore » Lun Ian 10, 2011 2:54 pm

sunny.days scrie:La multi ani, tuturor! :) :) un an nou cat mai bun, cu multe bucurii si impliniri :) La multi ani, psiho_lore :)

Nu esti suficient de fericita alaturi de iubitul tau? :? El ce spune, cum iti sustine dorintele tale de a face ceva acolo?

Buna!La multi ani!
Cu el sunt fericita,m-ar sustine in orice,numai ca daca citesti raspunsurile pe care le-am dat mai sus,nu prea pot face multe aici...problema este ca imi lipseste f mult viata sociala,prietenii din tara,s.a. Intr-o alta tara,cu alte obiceiuri,legislatie,limba,mentalitate,incepi la un moment dat sa te lovesti de multe obstacole si sa-ti gasesti multe 'handicapuri'.Sunt perioade in care cedezi si te intrebi daca iubirea merita intr-adevar sa faci eforturi de Sisif de multe ori.

taarraa

Mesajde taarraa » Lun Ian 10, 2011 3:48 pm

Astfel am gandit cativa ani buni,dupa o mare dezamagire..un divort.Totusi,pana l-am intalnit pe el si lumea s-a intors pe dos din nou..sau,poate a revenit pe linia dreapta. :? In fericire absoluta eu nu cred..doar in momente de maxima placere sau bucurie.Tind totusi sa cred ca de undeva,dintr-un ungher ascuns al mintii sau ajutata de voi, se va ivi si raspunsul meu.Acum stiu doar ca sunt putin dezamagita si debusolata.....si mai stiu ca daca voi decide acum sa plec,voi suferi mai mult decat daca as ramane..nu numai din cauza sentimentelor,ci si al faptului ca as avea probabil impresia ca inca n-am incercat suficient.

Sa stii ca faptul ca el se poarta frumos cu tine si te iubeste nu e de ajuns.Probabil pt ca ai avut parte de un esec anterior acum te multumesti ca esti iubita si inteleasa ,iti este frica sa iti doresti mai mult de teama altui esec.
Oricum ai dreptate trebuie sa incerci mai mult ...nu ar fi corect sa-l lasi cu ochii in soare fara sa stie de ce.Nici pentru el nu ar fi corect sa renunte la viata lui pentru tine dar nici pt tine.
Presupun ca ai masina ....si poti sa te deplasezi din localitatea in car stai ....daca acolo nu ai nici o oportunitate.Cauta activitati undeva intr-un oras din apropiere,sunt sigura ca ti-ai putea gasi ceva daca iti doresti.Si nu mai merge pe ideea ca romanii sunt vazuti prost si sunt discriminati....un om inteligent ,ambitios exte apreciat indiferent de nationalitate.
Cred ca singura ta problema este ca esti foarte pesimista....incearca sa vezi lucrurile altfel si sa ai mai muta ambitie in aceasta privinta

anesya

Mesajde anesya » Lun Ian 10, 2011 8:36 pm

Parerea mea e ca nu tb sa renunti nici la tine si nici la el, tb sa faci in asa fel incat sa le ai pe amandoua, sa faci un echilibru. Chiar daca ti se pare grea scoala, nu conteaza, cel putin incearca! Asa am zis si eu ca poate nu mi-s in stare sa fac o faculta dar nu mi-as fi iertat-o niciodata daca n-as fi incercat cel putin. Nu poti, nu poti, dar cel putin sa te vad ca ai incercat! Si vezi ca eu am reusit sa termin facultatea aia si acuma fac si masteratul, la care zic la fel: poate nu-i de mine, poate nu-l pot face, dar sa fiu al naibii daca nu am sa-ncerc! Si am sa fac tot posibilul sa-l si termin! Asa! Ca m-am enervat!
Acuma, daca ai plecat din Romania asta nu-nseamna ca nu te mai poti intoarce in vizita la prieteni, sau ca ei nu te pot vizita pe tine. Eu am 2 verisoare in Italia, una maritata cu un italian, una cu un roman. Vorbim des pe mess, pe mail, la telefon, au si ele rds ca noi, e mai ieftin. Imi spun prblemele lor, le e dor de casa, le spun eu prblemele noastre. De vreo 2 ori pe an vin in Romania in vizita (de Pasti si Craciun, ca au liber), eu merg la ele cand pot. Asa ca poti si tu veni in vizita la mine si eu la tine :) Aaaa! Si ele au nush ce consulat roman la Ancona unde se-ntalnesc romanasii de acolo si socializeaza, povestesc amintiri din tara...au si un magazin al unei romance cu produse romanesti: parizer, sunca, eugenii, danut, pateu...etc. :D
Las' ca treci tu si hopul asta, no problem!

Aiana

Mesajde Aiana » Lun Ian 10, 2011 11:05 pm

Nu!

lolliboom.blogspot.com

psiho_lore

Mesajde psiho_lore » Mar Ian 11, 2011 12:33 am

Din cate observ,majoritatea imi sugerati sa mai incerc...si aveti dreptate.Pana la urma nimic nu e imposibil cand exista suficienta vointa si o motivatie puternica...eu doar am avut o mica perioada de 'cadere',dar imi revin...pesimismul meu este in general temporar :) Va multumesc pentru raspunsuri..iar subiectul poate continua.Poate nu sunt unica in situatia asta...poate candva a trebuit sa alegeti..sau va trebui..ce ati face?

taarraa

Mesajde taarraa » Mar Ian 11, 2011 1:59 am

Eu sunt buna la dat sfaturi altora :lol: :lol: insa pot spune ca nici eu nu sunt foarte multumita de viata mea actuala.Imi doresc mai mult de la viata...si cred ca pot mai mult...iar pana acum consider ca nu am facut mare lucru pentru mine.Deocamdata astept sa termin facultatea de aici...pentru ca asta ma tine pe loc acum....si sa fac lucruri mai mare...care sa-mi aduca satisfactia cu adevarat.
Chiar am inceput anul foarte ganditoare in ceea ce ma priveste ...si ce imi doresc...si momentan regret drumul pe care l-am ales acum aproape 3 ani cand m-am mutat in Iasi dar asta este...trebuie sa suportam consecintele dciziilor noastre :d

Următorul