Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

ESTI MIREASA?

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

timeea

ESTI MIREASA?

Mesajde timeea » Dum Ian 25, 2009 11:00 pm

Esti mireasa?

timeea

Mesajde timeea » Dum Ian 25, 2009 11:04 pm

Daca aveti intrebari legate de par ingrijire ,tratamente ,vopsit ,tuns inainte de nunta astept intrebarile voastre!

irinuca05

Mesajde irinuca05 » Mar Ian 27, 2009 10:50 am

Voi fi mireasa in iulie. Mai sunt 5 luni. Vreau sa stiu cum sa-mi pregatesc parul pentru ziua cea mare. Am parul blond inchis natural, nu l-am mai vopsit de 5 ani, lungime cam de 25 cm, fir subtire si drept si se ingrasa destul de repede. Il spal la 3 zile. Pentru nunta vreau un coc simplu, pentru ca parul meu este prea fin si nu ar rezista o noapte intreaga daca il ondulez si il las desprins. Cred ca trebuie sa-l las sa mai creasca, dar pana atunci, ce tratamente sa folosesc? Cat de des sa il tund?

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Mar Ian 27, 2009 10:54 am

irinuca -casa de piatra ,
se poarta cocurile si anul asta ...
tu speli parul la 3 zile , eu la 2 zile uneori chiar in fiecare zi ,
de tuns- tunde-l atunci cand ai varfurile deteriorate -daca nu il vopsesti nu cred ca se deterioreaza repede ,
sigur va veni si timeea cu sfaturi .

timeea

Mesajde timeea » Mar Ian 27, 2009 12:07 pm

Un truc care functioneaza foarte bine la firul subtire si care se ingrasa repede:iti poti cumpara de la farmacie un sampon de urzica si unu de musetel, poate gasesti la cantitati egale si le amesteci intr-o sticla in care sa incapa ambele daca incepi de acum parul tau nu se va mai ingrasa si nu va fi nevoie sa il speli la 2-3 zile,dupa ce l-ai spalat prima oara straduieste-te si nu il spala mai lasa-l o zi dupa care poti sa il speli .si tot asa la o luna dupa ce te-ai spalat cu aceste sampoane si il speli la 4 zile mai supaorta cate o zi si spala-l dupa cinci zile o poti face catre weekend daca nu mergi nicaieri sa nu arate urat parul.
nush daca parul tau are luciu sau nu.daca nu are iti poti pune o masca de par (nu balsam)care se potriveste parului tau de hidratare ,aceasta masca aplic-o pe par de la 5 cm in jos de la radacina pune o casca(punga) pe el asa cu masca dupa care pune un prosop incalzit peste punga (ar fi bine sa ai doua prosoape pe care sa le schimbi de 2 ori )stai cu masca o jumatate de ora macar odata pe saptamana vei avea un par stralucitor ca niste cristale swarowski.dupa ce ai stat o jumatate de ora cu masca clateste-l ffffffffoarte bine si la ultima apa asta odata sau de doua ori pe luna clateste-l cu ceai de musetel sau lamaie .nush daca parul tau are aceasi grosime de la radacina pana la varf.indiferent daca iti e tuns in trepte sau nu .daca nu are aceasi grosime si la varfuri e foarte subtire atunci tunde acele varfuri in cinci luni mai are timp sa creasca.sa nu te sperii ca va fi poate destul de scurt,dar la 20 cm daca iti va ramane lungimea se pot face orice fel de cocuri .mai bine il tunzi acum si el creste decat sa ai in ziua nuntii un coc nefinisat si urat din cauza varfurilor subtiri care nu se finiseaza la fel ca un fir plin de sanatate si luciu

timeea

Mesajde timeea » Mar Ian 27, 2009 12:27 pm

Daca nu ai inteles iti voi explica fiecare pas mai pe intelese.cam asta ar fi pt parul tau din cate detalii mi-ai dat .Inainte de nunta cu o saptamana jumate avnd parul blond inchis ti-ai putea face niste mese pe folie foarte subtiri in tot parul o nuanta mai deschisa aceste mese intr-un coc vor arata splendid vei putea fi mireasa anului atat de bine arata si cum la o nunta mireasa este in centrul atentiei trebuie sa ai ce arata .Va doresc casa de piatra si succes in continuare la pregatiri .
Binenteles dupa parerea mea tiara (diadema ,coronita) nu trebuie sa lipseasca ,sa fii printesa macar o zi ,merita credema ,asa am fost si eu la randul meu si am fost foarte admirata .rochia sa arate bine ( calcata ),coafura sa iti fie super finisata ,machiajul impecabil,si nu in ultimul rand manechiura-pedichiura.daca aceste lucruri sa fie facute k la carte .Sper k ti-am putut fi de folos si te mai astept cu intrebari daca mai ai nu doar legate de par de tot parcursul nuntii daca esti nelamurita de ceva te voi sfatui binenteles dupa experienta mea si dupa experientele fostelor miresici care au trecut prin mana mea .pupici

irinuca05

Mesajde irinuca05 » Mar Ian 27, 2009 12:59 pm

Multumesc pentru sfaturi. Am incercat foarte multe metode pantru par gras, dar nu au functionat. Am incercat sampoane speciale pentru par gras luate de la farmacie (Vichy, Ducray, Herbology). Toate imi uscau prea tare parul, iar a doua zi iar era gras la radacina. Am descoperit Klorane Dry Shampoo (45 lei in farmacii) este un spray pe care il pulverizez pe par dimineata si confera volum si prospetime parului. Acesta imi permite sa imi spal mai rar parul (3-4 zile), dar daca il folosesc mai des, parul pare incarcat. Voi incerca si solutia oferita de tine: sampon de musetel si urzica. La capitolul stralucire, parul meu nu sta excelent. Incerc varianta cu masca de par. Eu folosesc Wella Lifetex Extra Rich Tratament-Masca. Dar pe cutie scrie sa o tin 5 min. Se intampla ceva daca voi sta cu masca pe par 30 min?

timeea

Mesajde timeea » Mie Ian 28, 2009 12:45 pm

Nu se intampla nimic daca stai mai mult cu el e un tratament foarte bun .
Pe produse de obicei scrie cat sa il tii minim pe par iti va da luciu la el daca il folosesti pana la nunta macar o data pe saptamana sa stai 30 de min cu el si tot asa cu prosop cald are efect mai rapid.SUCCES si te asteptam cu vesti bune.

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Ian 22, 2010 4:04 pm

Timeea - interesante sfaturile pentru parul gras... si eu am astfel de probleme... Mireasa nu voi fi curand, dar multumesc mult pentru sfat!